Esileht » Online » Online artiklid »

Peapiiskop Konrad Veemi piiskopisau ja mitra saabusid Eestisse

02.04.2015 | | Rubriik: Online artiklid

30. märtsil külastas EELK Konsistooriumit Tallinnas Rootsis elav proua Katarina Veem, kes andis üle osa oma isa, peapiiskop Konrad Veemi (1914-1996) piiskopiornaadist: mitra, piiskopisärgi ja saua.

Konrad Veem kirjutab oma piiskopiornaadi saamisloost järgmist: „Tellisin vajalikud peapiiskopi pidulikud ametirüüd „Librariast“, Rootsi kiriku spetsiaalsest töökojast, mis hoolitseb kõrgete ametiisikute pidulike rüüde traditsiooni ning stiilipuhtuse eest. Siit pärinevad piiskoppide Kuke, Rahamäe, Lauri ja nüüd ka minu piduliku ametiriietuse stiilne väljendusviis. Mitra jätsin tellimata, oli see ju meil kodumaal esile kutsunud tugevat nördimust vanameelsete seas. Isegi piiskop Rahamägi, kellel oli mitra olemas, ei söandanud seda kanda. Kui aga [Stockholmi] Jakobi kiriku rootsi kogudus mulle kinkis kauni hõbedase mitra ning siidist piiskopimantli, kandsin ma mõlemaid arvustust väljakutsumata. Piiskopikepi kinkis [Stockholmi] koguduse koor.  Lasin selle oma [abikaasa] Maria kujundamisel valmistada põhjarootsi kunstnikul põhjamaa kasest ning ristiga põdra sarvest.“

Konrad Veem oli Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kiriku eksiilis peapiiskop aastatel 1972-1990. EELK Konsistooriumi arhiivis on hoiul ka Konrad Veemi eelkäija, peapiiskop Johannes Oskar Lauri piiskopisau.

Vt siit.

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)