Esileht » Online » Online artiklid »

Peapiiskop Andres Põder: vajame armastuspõhist ühiskonda

25.12.2009 | | Rubriik: Online artiklid

EELK peapiiskop Andres Põder ütles jõuluõhtu jumalateenistusel Tallinna Jaani kirikus, et Eesti vajab armastuspõhist ühiskonda ja eluhoiakut.
"Enesekesksus lõhub suhteid ja sünnitab kannatusi," kõneles Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop.

Ta märkis oma kõnes ka seda, et need, kelle side Jumalaga on katkenud, on kiusatus võtta enesele Jumala roll. "Kui seda on teinud riigijuhid, on see toonud traagilised tagajärjed. Sama kurb on, kui peetakse end Jumalaks ka kodus ja kaasinimeste seas," nentis peapiiskop.

"Vajame ohvrimeelt ja isetut armastust. Maailmas, kus meid tabavad nii majanduslikud, aga ka hingelised kriisid, vajame äratundmist, et oleme millegi ilusa osalised, mida ükski raskus võita ei või," lausus Põder.

Peapiiskop meenutas, et sõja eel vabas Eestis pidas end kristlaseks üle 99% eestlastest. "Võõrvõim on püüdnud meie usulist identideeti hävitada. Siiski usub ka täna, hoolimata usuõpetuse puudumisest läbi mitme põlvkonna, ühel või teisel kombel Jumalat enamus inimesi."

"Hoidkem ja jagagem seda vaimuvara, siis tuleme toime ka tänaste probleemidega."

Põder lisas, et vabadus ei tähenda juuretust ega üksi olemist, vaid pigem õigust olla seal, kuhu kuulud.

Peapiiskop tõi välja ETV telesaate "Sind otsides", kus on paljud võinud tema sõnul kaasa tunda rõõmule, kui on leitud aastakümneid lahus olnud pereliige.

"Jeesuses Kristuses on Jumal meid otsinud ja tuletanud meelde meie päritolu, sest vahest on ka inimeste ühendus ainult selle päritolu tulemus ja ometi see on meile otsustava tähtsusega," sõnas ta.

"Vaadakem üksteisele otsa, naeratagem Jumala lastena, vendade ja õdedena ja soovigem õnnistatud jõulupühi." 

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)