Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Patriarh Bartolomeus külastas Eestit

20.09.2023 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

Eesti presidendi kutsel ja Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku (EAÕK) 100. aastapäeva puhul viibis 12.–20. septembrini Eestis riigivisiidil Tema Pühadus oikumeeniline patriarh Bartolomeus.

Oikumeeniline patriarh Bartolomeus pidas Tartu ülikooli aulas avaliku loengu ja tegi koos linnapea Urmas Klaasiga ringkäigu linnas. Kätlin liimets


Päevi Eestis iseloomustas tihe ajakava. Esimese kolme päeva sisuks olid kohtumised Eesti riigi- ja pealinna juhtidega, aga visiit tervikuna hõlmas väga erinevaid Eesti piirkondi. Patriarh külastas Tallinna kõrval Tartut, Värskat, Valgat, Pärnut, Hiiumaad ning Aruküla. Patriarhi peatuspaikades peeti liturgia või palvus ning alati oli planeeritud aeg kohtumiseks rahva ja omavalitsusjuhtidega.
Patriarh Bartolomeus saabus Eestisse Soomest, kus ta viibis nagu Eestiski sealse õigeusu kiriku 100. aastapäeva tähistamiseks. Patriarh Bartolomeuse saatjaskonnas oli Kydoniai metropoliit Athenagoras, Hispaania ja Portugali metropoliit Vissarion, Peristerioni metropoliit Grigorios, patriarhi kantselei juhataja arhimandriit Aetios, patriarhi teine diakon ja patriarhaadi raamatukoguhoidja Alexandros, patriarhi ingliskeelse kantselei juhataja arhimandriit Iakovos, patriarhaadi avalike suhete juht Nicholas-Georgios Papachristou ning patriarhaadi sekretär Petros Bazgkarlo.
Visiidi ajendiks oli EAÕK 100. aastapäev – 7. juulil 1923. aastal andis üleilmne patriarh Meletius IV koos Püha Sinodiga välja akti Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku autonoomia ehk osalise iseseisvuse kohta.
Eesti presidendiga kohtumisel toonitas patriarh Eesti paljukannatanud õigeusu kiriku rolli tähtsust. President Alar Karis kinnitas kirikujuhile, et Eesti toetab Ukrainat ning pöörab tähelepanu keskkonnahoiu küsimusele.
Patriarh esitles EAÕK sajandale autonoomia aastapäevale pühendatud margiplokki.
Päev Tartus algas palvusteenistusega Jumalasünnitaja Uinumise katedraalis ning jätkus ülikooli külastamisega. Aulaloengus „Keskkonnateadlikkus ja hariduse roll“ jagas patriarh rõõmu, et võib pidada avaliku loengu just sellel teemal. „On ju keskkonnakriis paljude meelest kõige tõsisem probleem, millega inimkond on pidanud oma ajaloo jooksul silmitsi seisma,“ märkis patriarh ning lisas: „Tänapäeval ei saa inimkond, hoolimata ennenägematutest edusammudest mitmes kultuuri, teaduse, tehnoloogia ja ühiskonnakorralduse vallas, olla uhke oma suhtumise üle looduskeskkonda. Inimkond on põhjustanud ökokriisi, ja ehkki teab keskkonnahävingu ulatust, ei võta aru pähe, ei muuda oma käitumist looduse vastu ning usub endiselt, et planeedi ökosüsteem peab vastu ja suudab ise taastuda.“ Kõneleja tuletas kuulajatele meelde, et õigeusu kirik palub Loojal kaitsta looduskeskkonda kannatuste ja õnnetuste eest.
Aulaloengule järgnes kokkusaamine senati saalis (loe lk 6) ning õhtul istutas patriarh Bartolomeus iluõunapuu „August Vaga“ haridus- ja teadusministeeriumi maja esisele Peeter Põllu parki.
Laupäeva veetis patriarh Setumaal. Värska lauluväljakul toimunud vabaõhuliturgiast võttis osa tuhatkond inimest. Lisaks setudest õigeusklikele ja üle Eesti kokku sõitnud huvilistele oli kohal ka esindus Kihnu õigeusklikest. Patriarh võttis aega teenistuse väliselt inimestega suhtlemiseks, pöörates eriti tähelepanu lastele.
Visiidi lõpusirgel, 19. septembril algusega kell 17 toimus Tallinna piiskoplikus toomkirikus oikumeeniline palvus, mida said huvilised jälgida ka veebiülekandest. Patriarhile pidas tervituskõne (saab lugeda EK kodulehelt) Eesti Kirikute Nõukogu president peapiiskop Urmas Viilma.


Eesti Kirik

Fotod: Kätlinn Liimets

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)