Esileht » Online » Online artiklid »

Pastor töötagu vaimupõllul, mitte kiriku katusel

10.09.2010 | | Rubriik: Online artiklid

Pärast seda, kui Halliste kirikuõpetaja Kalle Gaston pani ameti maha, tekkis ühiskonnas debatt kirikute rahalise olukorra üle. Viru-Jaakobi koguduse õpetaja Tarmo Linnas ütleb, et lahkumismõtteid on ka temal olnud.

"Maakogudustes ongi raske. Ja kõik see, mida Kalle Gaston rääkis, usun, on paljudes kohtades nii," ütleb Linnas. "Kui kogudused on väiksed, siis on ka annetajate arv väike, kui suured ajaloolised kirikuhooned kipuvad lagunema, siis raha nende kordategemiseks kogudustel lihtsalt ei ole."
Üks asi on koguduse kehv rahaline seis, kuid teine asi on ka hingekarjase nadi palk. Kirikuõpetaja palk kujuneb liikmete annetustest ning on seega sõltuv koguduse liikmetest, kuid just maakogudustes kipub liikmete arv kokku kuivama.

Milline oleks väljapääs?

Kui vaatame naabrite juurde, siis seal on asjad teistmoodi organiseeritud. Soomes on kindel kirikumaks.

Aga eestlased on paganad, vaid 16 protsenti seostab end religiooniga.

Üks asi on annetamine, teine koguduse liikmete tegelik arv, mida on mitu korda rohkem. Ja nemad oma kunagi antud tõotust ei pea. Näiteks Viru-Jaagupis on koguduse hingekirjas umbkaudu 700 inimest, kuid reaalselt täidab oma kohust makse makstes vaid sada viiskümmend inimest.

Viru-Jaagupi on vana kihelkonnakeskus, kuid nüüd on jäänud tühjaks, sest siit on läinud kool ja muudki. Vanad kaovad eest ja noori ei tule asemele.

Võin öelda väga konkreetselt seda, et minu teenimise ajal minu poolt leeritatud sajakonnast noorest ei ole oma leerikohust täitnud peaaegu mitte ükski. Nendega puudub igasugune side.

Olete Viru-Jaagupis teeninud alates 2002. aastast. Enne seda olete tegelenud ettevõtlusega, siis järgnesid õpingud. Kas olete ka ise mõelnud selle töö kõrvale jätta, et ei jõua võidelda selle paratamatusena näiva olukorraga?

Kindlasti on ühiskonnas omad protsessid, mis toimivad sinusoidi mööda, mistõttu püüan uskuda, et kui me praegu oleme selle telje alumises otsas, siis peaks algama ka liikumine ülespoole. Ma ei ole optimistlik, aga usun, et need protsessid on sellised. Iseküsimus, see on iga vaimuliku puhul personaalne, kas jätkub jõudu seda orgu läbi käia.

Edasi loe Virumaa Teatajast.

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)