Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Partnerkirik meenutas II maailmasõja puhkemist

11.09.2019 | | Rubriik: Kirikuelu

Hetk II maailmasõja puhkemisele pühendatud Poola-Saksa ühisjumalateenistuselt Jawori rahukirikus. Internet

1. septembril möödus 80 aastat Natsi-Saksamaa kallaletungist Poolale, mis vallandas II maailmasõja.

Mälestustseremooniast Varssavis võtsid osa Saksamaa kantsler Angela Merkel, USA asepresident Mike Pence ning palju teisi kõrgeid riigitegelasi. Aktiivselt tähistasid aastapäeva aga ka nii Poola kui Saksamaa kristlased. Lisaks ühisele suurele oikumeenilisele jumalateenistusele Berliini toomkirikus toimus mõlemas riigis hulk teisigi ettevõtmisi.
Teiste seas osales sõja alguse meenutamisel EELK partneriks olev põhjakirik, mis tegutseb Läänemere-äärsetes Saksa liidumaades. Selle misjoni- ja oikumeeniakeskuse Euroopa referent Christa Hunzinger selgitas Eesti Kirikule, et nende kiriku esindajana osales Pommeri piirkonna piiskop Hans-Jürgen Abromeit Poolas Jawori rahukirikus toimunud II maailmasõja alguse 80. aastapäeva mälestusjumalateenistusel.
Põhjakiriku poolt avaldati ka Poola luterliku kiriku piiskoppidele adresseeritud avalik kiri, milles sakslaste sõjasüü ja sõja põhjustatud inimlike kannatuste kõrval rõhutati vajadust tihendada partnerlussuhteid, et seista üheskoos rahu tugevdamise eest Euroopas.
Samad teemad tulevad esile ka põhjakiriku misjoni- ja oikumeeniakeskuse koostatud eestpalves, mida paluti tähtpäeva puhul põhjakiriku pastoritel jumalateenistustel ette lugeda. See lõpeb sõnadega: „Me täname Sind, et võime juba üle 70 aasta oma naabritega rahus elada. Me täname käte eest, mis on lepituseks välja sirutatud, partnerkirikute eest Poolas, Kaliningradis, Leedus, Lätis, Eestis, Peterburis ja Hollandis. Luba meil üheskoos otsida seda, mis rahuks tarvis läheb.“
Rain Soosaar

Tänu olgu Jumalale, kes ei ole heitnud kõrvale mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust! (Ps 66:20)