Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Paneme oma lootuse elava Jumala peale

14.06.2019 | | Rubriik: Kirikuelu

Suvepäeva traditsioon on ka ühispildi tegemine. Seekord siis Nõmme mändide all Harku palvela aias. Tiiu Pikkur

Eesti Evangeelse Vennastekoguduse VIII suvepäeval Nõmme palvelas räägiti Jumala teemärkidest meie elus.

Laupäeval, 1. juunil kogunes Harku tänava auväärsesse palvemajja hulgaliselt rahvast, et saada uut jõudu ja kinnitust jumalasõnast, olla ühises palves ja kohata sõpru ning tuttavaid. Kokkutulnuid tervitasid Harku palvemaja vend Jüri Pootsmaa ja EEVK peavanem Eenok Haamer.
Suvepäeva juht, EEVK eestseisuse liige Marek Roots ütles, et päeva ülesehitus on juba traditsiooniline: on peateema ja -kõneleja – seekord Siimon Haamer.
Piiblit lugeda, omi mõtteid välja öelda ja palveosaduses olla saab rühmatööl, lastele on omad tegevused, on vaimuliku kirjanduse lett, pakutakse lõunasööki ja õhtul astub üles ansambel Robirohi. Suvepäeval teenis muusikaga vennastekoguduse pillikoor.
Marek Roots tänas südamest Nõmme palvemaja rahvast, eriti perekond Poostmaad, kes alustas ettevalmistustega juba mitu nädalat varem, et suvepäev korda läheks.

Tunne Jumala kohalolu
Päeva peakõneleja Siimon Haamer tugines Jumala teemärkidest rääkides peamiselt näidetele omaenese elust. „Räägin lihtsalt oma kogemustest ja sellest, kuidas ma oma elus neid Jumala teemärke olen õppinud nägema.“
Ta on juba lapsest peale koos vanemate ja vanavanematega vennaste kogunemistel mitmel pool Eestis käinud, ka Harku tänava palvelas. „Jumalateenistuselt ei tohi kunagi ära minna enne, kui te ei ole õnnistatud,“ meenutas Haamer oma vanaisa Martin Kelemendi sõnu, mis öeldud sessamas palvelas.
Kuidas tunda ära Jumala teemärke? Ta rääkis mõned lood inimestest, kellega on kohtunud. Üks organist rääkis, et ei ole ise koguduse liige, sest ei ole saanud Jumalalt kutset. Teine oli mees, kes samuti ei olnud koguduse liige, kuigi ta palvetas sageli ja autos kuulas kristlikku Pereraadiot. Võib-olla see oligi Jumala märguanne. Kui me ootame Jumalalt mingit tugevat ja erilist sündmust, siis võime mööda lasta tema sosina.
Pikemalt peatus kõneleja enda jõudmisel vaimuliku ordinatsioonini ja kristliku keskuse Pastoraat kerkimisel Tartus. Need teemärgid, mis meile Jumala poolt antud, on meie igapäevaelus kindlalt olemas.

Vennasteliikumine Nõmmel
Nõmme vennastekoguduse palvemaja aadressiga Harku tänav 48 on ehitatud eelmise sajandi kahekümnendate aastate lõpus. Vennasteliikumine sai Nõmmel alguse juba 19. saj lõpul.
Palvetunde peeti algul kodudes ja vabas õhus, 1903. aastast saadi varju Nõmme asutaja Nikolai von Glehni valukuuris, tulevases Nõmme Rahu kirikus. Kuni 1928. aastani kasutatigi kiriku ruume koos Rahu kogudusega.
Harku tänava krunt osteti Nõmme linnavalitsuselt 1927. aastal, raha ehituseks koguti peamiselt annetustena ja hoone ehitati vabatahtlike abiga. Palvemaja õnnistasid 18. oktoobril 1928 Rahu koguduse õpetaja Anton Eilart ja vennastekoguduse hoolekandja Jüri Leidtorff.
Nõukogude võim keelustas 1948. aastal vennastekoguduse tegevuse, kuid Nõmme palvemaja sai tegutseda kogu okupatsiooni aja, sest see õnnestus kirja panna Rahu kiriku filiaalina. Alates 1991. aastast on Eesti Evangeelne Vennastekogudus taas iseseisev organisatsioon.
Vennastekoguduse IX suvepäev peetakse 2020. aastal Hageri palvemajas.
Tiiu Pikkur

Kandke üksteise koormaid, nõnda te täidate Kristuse seadust. (Gl 6:1)