Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Palveraamat noorena uinunud Mare Palgilt

13.09.2017 | | Rubriik: Kultuurielu

MarePalgi_raamatKose kihelkonnapäevadel esitleti õpetaja Mare Palgi (1973–2014) raamatut „Avades südame silmi“ (fotol), mis koosneb aastatel 2001–2014 rahvusringhäälingus või Pereraadios peetud hommikupalvustest.

Kose kirikumõisa õdusas saalis võttis maad hetkeline illusioon. Justkui viibiks pastor Mare Palgi õhtuliste keskel. Tema õrn, ent kandejõuline hääl, mis arvutikõlaritest ruumi täitis, lõi koosviibijate keskel meeleolu palveks.
Kuulamiseks pakuti mõtisklust aastast 2013. Mare Palgi oli selle linti lugenud aasta enne igavikuteele siirdumist. Ta meenutas kirjakohta jumalariigi võrdlemisest sinepiivakesega ning otsis seletust küsimusele, miks kass nurrub.
Oma eksegeesiga jõudis pastor Kose kirikumõisa hiirekuningani: „/…/ kui olime viiekesi talvekiriku altari ümber palves ja taustaks kostis kassi lakkamatu nurrumine, avastasin, et see kõlab nagu lõputu rahulik ja südamest tulev kiitus Loojale“.
Meenutades abikaasa vaimulikku tööd, tõdes esitlusel sõna võtnud Tiit Palgi, et Mare viimistles oma palvetekste viimase hetkeni, näiteks autosõidul Koselt Tallinna. Tiit Palgi meelest on hommikupalvused, mida ERR tuhandete raadiokuulajateni toob, kummaline žanr: kui üldiselt on hommikueeter täidetud kiireloomuliste juttudega, uudiste ja lühiintervjuudega, siis vaimuliku mõtisklus loob sellesse ruttamisse tasakaalustava pideme.
Kirjanik Tõnu Õnnepalu luges raamatust ühe palvuse. Temalt on raamatus peatükk „Mare Jeruusalemm“, mis tugineb ühistele reisimuljetele pühalt maalt Mare Palgi viimasest kevadest 2014. aastal.
Kose koguduse väljaandena ilmunud raamatusse valisid palvused Mare Palgi sõbrad diakonid Kätlin Liimets ja Triin Simson. Raamatu kujundas Pia Rubel. Raamatuga on kaasas ka CD. Teost hinnaga 15 eurot saab osta Kose kogudusest ja EELK konsistooriumist.
Liina Raudvassar

Tänu olgu Jumalale, kes ei ole heitnud kõrvale mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust! (Ps 66:20)