Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Palvepink teel olijale

23.12.2015 | | Rubriik: Uudised

Lagle Parek tunnustab ja tänab Tiksi talu peremeest Jaan Veskimäed, kes lahkelt lubas oma maa peale ehitada palvepingi. Liina Raudvassar

Pirita kloostri sõbrad avasid 16. detsembril ajaloolisel Võrumaal Karilatsis Tiksi talu maal Janukjärve kõrgel kaldal toeka istepingi.

Teeline saab siin looduskaunis ning kultuurilooliselt rikkas maanurgas jalgu puhata enne palverännaku jätkamist. Pingi õnnistas Põlva Maarja koguduse õpetaja Toomas Nigola. Avasõnad lausus Lagle Parek, kes Pirita kloostri sõprade nimel selgitas, kuidas tekkis mõte just siia väike puhkepaik rajada.
Pingi külge kinnitatud metalltahvlilt saab teada, et Janukjärvest saab lugeda juba rahvuseeposest «Kalevipoeg», ilmselt võlus ka lauluisa Kreutz­waldi järvega seotud pärimuste rohkus. Ajalooliselt on teada, et siin lõid Põhjasõja aegu lahinguid Vene ja Rootsi väed, samuti on ajalooliseks pidemeks lähistel paikevad kalmukääpad, mis on dateeritud I aastatuhandega. Üsna palvepingi lähistel metsas on aga maasse rammitud palk, millel olev tahvel teatab, et siin lõi Anna Haava luuletuse «Järv leegib eha paistel …».
Lagle Parekil on selle Kanepi ja Põlva kihelkonna piirile jääva kohaga ammune suhe, kuna ta käis siin Poka külas 1970ndatel koos abikaasa ja sõpradega neljal aastal suvitamas. Paar aastat tagasi palverännuteekonda Piritalt Vana-Vastseliina kindlusekabeli juurde rajama asudes jõudis ta kaaslastega siia tagasi ja otsustas paiga marsruuti põimida. Otsides kontakti eramaa omanikuga sai ta tuttavaks vanahärra Jaan Veskimäega, kes lubas oma talu maale pingi paigutada.
Pärast palvepingi avamist siirduti edasiseks keskusteluks paari kilomeetri kaugusel asuvasse Põlva talurahvamuuseumi soojaks köetud ärklituppa, kus teelistele pakuti ka kehakinnitust. Tere tulemast ütles Põlva maavanem Ulla Preeden, kelle initsiatiivil kogunevad Põlva maakonna vaimulikud regulaarselt mõtteid vahetama.
Sel korral jõulude eel seoti ümarlaud Pirita kloostri sõprade külastusega ja palvepingi avamisega. Mõttevahetuses osalesid Toomas Nigola, õigeusu preestrid isa Andreas Värskast ja isa Viktor Kährist ning Leevi Lillemäe Põlva karismaatilisest osaduskirikust.
Liina Raudvassar

Kõikide silmad ootavad Sind ja Sina annad neile nende roa omal ajal. (Ps 145:15)