Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Palju õnne, 800-aastane Dannebrog!

14.06.2019 | | Rubriik: Ühiskond
toomkool

Toomkooli esindus Amalieborgi lossis Kopenhaagenis ja üle antud tervituskiri. Aljona Suhhomlinova

Tallinna Toomkooli õpilased viisid Taani kuningannale Margrethe II-le tervituskirja.

4. juuni hommikul andsid Tallinna Toomkooli õpilased õppereisil Amalieborgi lossis Kopenhaagenis üle tervituskirja Taani kuningannale Margrethe II-le. Sündmus märkis sümboolselt Taani rahvuslipu Dannebrogi 800. ja Tallinna Toomkooli 700. aastapäeva.
Oma kooli sünnipäeva otsustas koolipere tähistada õppereisi raames külaskäiguga Amalieborgi kuningalossi, sest taanlaste poolt XII sajandil asutatud Tallinna Toomkooli on esmakordselt mainitud Taani kuninga Erik VI Menvedi poolt välja antud ürikus.
15.–16. juunini külastab Eestit Taani kuninganna Margrethe II. Temale adresseeritud kirja koostasid ja andsid üle 8. klassi õpilased. Kirja üleandmise päevaks valiti Eesti rahvuslipu 135. aastapäev.
Kalligraafiliselt kujundatud ning kaunisse punavalgesse vutlarisse paigutatud kirjas meenutasid Tallinna Toomkooli õpilased ühiselt seda, mis Taanit ning Eestit ajalooliselt seob: „Teie Majesteet, eelmise aastatuhande algus ulatub tagasi ristiusu saabumisaega Eesti aladele. Need enam kui kaheksa sajandit on sidunud Eestimaa ning meie rahva igaveseks Euroopa ajaloo ja kultuuriruumiga,“ seisab kirjas. „Eesti Vabariigi noorte kodanikena on meil au omada liitlast ja partnerit, kellega jagame nii ühist ajalugu, kultuuri kui ka väärtusi.“
Pöördumises meenutati tänulikult Taani riigi toetust nii Eesti iseseisvumisel kui ka nüüd. „Meie oleme sama vanad kui meie vanemad siis, kui Eesti Vabariik taastas iseseisvuse augustis, 1991. Nad on meile rääkinud, kui tähtis oli sel hetkel Taani toetus koos Islandiga nii meie rahva eneseteadvusele kui ka rahvusvaheliselt.“ Taani riigi toetus taasiseseisvumise perioodil ning edasine koostöö nii Euroopa Liidus kui ka NATOs on aidanud kirja allkirjastanud Tallinna Toomkooli noortel kasvada vabas riigis.
Regina Hansen

Kandke üksteise koormaid, nõnda te täidate Kristuse seadust. (Gl 6:1)