Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Paistu kiriku orel on jälle töökorras

06.06.2018 | | Rubriik: Kirikuelu

Paistu 105aastane orel on suvekontsertideks valmis. Orelirõdul laulab ansambel In Unison.
Jaan Männik

Pühapäeval, 3. juunil taaspühitses piiskop Joel Luhamets Paistu kiriku 105aastase oreli.

Paistu 48 liikmesannetajaga kogudus rõõmustas, et nende oreli remont on lõppenud ja Terkmanni orel taas Jumala kiituseks võib kõlada. Jumalateenistusel teenisid koguduse hooldajaõpetaja praost Marko Tiitus ja piiskop Joel Luhamets, kes ka oreli pühitses.
13. sajandi lõpul ehitatud Paistu kirikus, mis on aja jooksul palju kannatada saanud, on juba kolmas orel ja sellel on vanust 105 aastat. Oreli remontis meister Olev Kents. Kui ma möödunud aastal meistriga kõnelesin, võttis ta jutuks just Paistu oreli, sest seda lahti võttes tuli üllatus – oreli lõõts kaalus 800 kilo. Nüüd ütleb ta, et rohkem üllatusi oreli juures ette ei tulnud ja lõõtsa tõi ta tagasi kolmeosalisena ning pani selle kohapeal kokku.
Meister ütleb tagasihoidlikult, et ta pole kunagi oma tööga rahul, sest alati on tunne, et midagi peaks veel tegema. Selle oreli puhul on tähelepanuväärne, et tegu on Terkmanni ühe parima maapiirkonda ehitatud oreliga.
Oreli pühitsemisel mängis pillide pillil Tuuliki Jürjo, kes kiidab oreli head kõla ja kiriku fantastilist akustikat ning sõnab, et sealset pühakoda peaks sagedamini kontserdipaigana kasutama. Ta kiidab kogudust ja selle juhatust, et oreli remondiks projekt kirjutati. „Orel on kontserdisuveks valmis,“ ütleb tuuliki Jürjo.
Mai viimasel päeval avasid ansamblid In Unison, Iris ja Laululust oreli 105. aastapäevale pühendatud kontserdisarja. Paistu 784. aastapäeva tähistatakse 4. augustil, sellele järgneval päeval annab kirikus kontserdi Tuuliki Jürjo.
Rita Puidet

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)