Esileht » Uudis » Uudised »

Paide saab sada õunapuud ja sada tamme

06.09.2017 | | Rubriik: Uudised

„Paide taliõun“ on vana õunapuusort.
Internet

Eesti vabariigi 100. sünnipäeva puhul kingib Paide linn linnakodanikele õunapuuistikuid.

Linnavalitsuse keskkonnaosakonna nõunik Tiina Kivila ütles Eesti Kirikule, et mõte kinkida linnakodanikele sada istikut tuli seoses riigi sünnipäevaga. Arv sada on siiski lihtsalt sümboolne, kuna sel aastal on istutatud juba 79 puud. Puude kinkimist jätkatakse järgmisel aastal ja siis on plaanis istikute arvu isegi suurendada. Istutatud puud on leidnud koha linna allasutuste territooriumil, osa avalikus ruumis, osa koduaedades.
Kivila sõnul polnudki kinkimiseks mõeldud puid väga lihtne leida, need saadi mitmest puukoolist, sest kingitakse ainult üht sorti, „Paide taliõuna“, et väärtustada Paide-nimelist vana ja väärikat õunasorti ning et meie riik saaks sünnipäevaks tähendusega puu.
Maaülikooli sordivaramu iseloomustab õunapuud järgmiselt: emapuu kasvas Paide linnas Pikk tänav 49 aias ja sorti hakati levitama juba aastast 1899. Tema vili on keskmise suurusega, pisut ebasümmeetriline, kollakasvalge viljalihaga ja magushapu. Tugeva kasvu ja ümmarguse võraga puu on keskmise saagikusega ja talvekindel.
Taliõunapuu soovijaid oli sel aastal rohkemgi, kui puid suudeti välja jagada. Tuleval aastal saavad taliõuna istiku ka Roosna-Alliku valla elanikud (kuuluvad pärast ühinemist samasse valda) ja järgmisel aastal linna sündinud beebid.
Algselt arutles linnavalitsus ka ideed rajada linna õuna­aed, ent selleks polnud linnal sobivat maad, lisaks tekib küsimus, kes hakkab tulevast aeda hooldama. Seepärast otsustati veel teisegi puu kasuks – aprillis hakatakse Paides istutama tammesid. Tallinna teed mööda linna sisse sõites hakkab tulevikus pilku püüdma tammepark.
Rita Puidet

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)