Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Paide kirikule uus tornikell

13.04.2016 | | Rubriik: Kirikuelu

Umbes 170 aastat on paidelased saanud kirikutornist õiget aega vaadata, viimastel aastatel aga mitte, seepärast on kogudusel plaan ajanäitaja renoveerida.

Klassitsistlik Paide kirik valmis 1786, ent ei püsinud sellisena kaua, sest 1845 pühakoda põles, sealhulgas hävis barokkstiilis torn. Kirik taastati, lõunaküljel asuv torn sai aastal 1848 ajanäitaja. Selle järgi on linlased saanud aega mõõta üle saja kuuekümne aasta, ent nüüd ähvardab sihverplaat alla kukkuda.
Viimaste aastatega seest täieliku uuenduse läbinud Paide Püha Risti kirik ootab ka väljastpoolt uut värvikorda ja selle ühe osana on plaanis valmistada kirikule uus kell. Tööd on jagatud mitmeks etapiks, selgitab koguduse juhatuse esimees Aivar-Joel Rikk.
Esmalt tellitakse osaühingust Mäeväli Orelitöökoda uus valgustusega sihverplaat, mille taha tuleb spetsiaalne mootor, ja tehakse vajalikud elektri- ning automaatikatööd. Sihverplaat valmib Järvamaa Muuseumis säilitatava Paide kiriku ajaloolise kella sihverplaadi kujundusega tänapäevastest materjalidest. Uued kellaosutid tulevad praegustega sama kujuga.
Torni välisküljel olev kell hakkab aja kulgu kuulutama pool- ja täistundidel. Kõik see peab valmis saama septembriks, mil kirik tähistab oma 230. ja Paide linn 725. aastapäeva. Kavandatu läheks maksma 10 000 eurot, annetusi koguduse toetuseks oodatakse koguduse kontole EE691010702000729006 SEBs märgusõnaga «kirikukell».
Plaanis on üle kontrollida olemasolevate kellade «tervis», et siis juba mõelda uutele. Kogudus loodab kirikusse saada ka uued tornikellad, et need integreerida kellasüsteemiga, mis annaks võimaluse luua kirikule kellamäng. Kui juba ammu pole Paides kuulda ei täis- ega pooltunni lööke, siis lähiaastatel see viga parandatakse. Kunagi aga võib Paide jõuda nende linnade hulka, kellel on oma kellamäng.
Rita Puidet

Laulge Issandale uus laul, sest ta on teinud imetegusid. (Ps 98:1)