Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Paide kiriku tornis uus kell

19.10.2016 | | Rubriik: Kirikuelu

Paide kiriku tornikella õnnistavad sisse piiskop Einar Soone (vasakul) ja Järva praostkonna praost Teet Hanschmidt. Tiiu Saarist

Paide linn ja Paide Püha Risti kirik tähistasid koos oma sünnipäevi, esimesel täitus 725 ja teisel 230 aastat.

Teateid kiriku olemasolu kohta Paides leiab ajalooürikutest juba 13. sajandist. Praeguse kiriku pühitses 1786. aastal tolleaegne Järva praost ja Peetri kirikuõpetaja Johann Friedrich Rinne.
Kontsertaktus algas kiriku ees tornikella sisseõnnistamisega, mille viisid läbi piiskop Einar Soone ja Järva praost Teet Hanschmidt. Vaatamata tormisele ilmale oli rahvast kogunenud sedavõrd palju, et liiklus keskväljakul tuli sulgeda. Oli ju terve aasta toimunud koguduse eestvedamisel annetuskampaania tornikella uuendamiseks. Korraldati neli toetuskontserti, üritustel jagati reklaamlehti ja kutsuti annetuskastide juurde.
Seega, projektis osalemine tõi inimesed tulemust vaatama. Ja tulemus on võrratu: Belgias valmistatud must sihverplaat kuldsete numbrite ja seieritega, mis on ka pimedal ajal nähtav. Jälle kõlavad igal täis- ja pooltunnil kiriku kellahelid, mis juba aastaid olid vaikinud. Kell on digitaalne ja kindlasti üks täpsemaid linnas.
Enam pole vaja kiriklike talituste kellahelinaid tekitada kellatrossidest sikutades, vaid piisab nupule vajutamisest. Siinkohal tuleb öelda tänusõnad tööde tegijale Toomas Mäeväljale. Projekti maksumus oli 10 000 eurot ja kõik see kogunes annetuste teel.
Lisaks sai kellatorn ka uue välisviimistluse, krohviparandused ja välisvärvi. Siin oli rahastajaks Paide linn koos riigiga, tööde tegijaks OÜ Wieseland ja maksumuseks 45 000 eurot. Kogudus plaanib edaspidi kogu kiriku välisviimistlust uuendada.
Kella- ja orelihelide saatel täitus kirik rahvaga. Esimesena kõnelnud piiskop Einar Soone õnnitles nii kogudust kui linna ja rääkis kiriku osast tänapäeval, tuues toredaid paralleele piiblitõdedest. Koguduse juhatuse esimees Aivar-Joel Rikk tegi ülevaate kiriku ajaloost ja tõdes, et peale koguduse on kirikut vaja kindlasti ka kogukonnale, mille üheks märgiks oli ka kõnealune ühisüritus.
Koguduse poolt andsid juhatuse liige Andres Jalak ja Aivar-Joel Rikk kõigile abilistele edasi tänusõnad ning mälestuseks värskelt valminud kogumiku «Paide Püha Risti kirik 230» ja uue, viiekordselt vähendatud tornikella koopia.
Pärast linnapea Siret Pihelga pidupäevakõnet anti üle Paide linna selle aasta aukodaniku ja teenetemärgi tunnistused. Veel hulgaliselt linna tänukirju tublimatele, nende hulgas ka kahele meie koguduse liikmele (Aime Luht ja Andres Jalak). Järgnenud kontserdil esines Hortus Musicus.
Üritusel osalesid ka kaheksa välisdelegatsiooni (Läti, Leedu, Soome, Rootsi, Taani, Saksa, Tšehhi ja Ukraina) liikmed Paide linna sõpruslinnadest. Oli väärikas sünnipäevapidu, läks südamesse ja jääb kindlasti meelde paljudeks aastateks.
Andres Jalak,
Paide Püha Risti koguduse juhatuse liige

Paide kiriku kordatehtud torn koos kellaga on linnaväljaku uhkuseks. Andres Jalak

 

Me ei heida oma anumisi Su palge ette mitte oma õiguse pärast, vaid Sinu suure halastuse pärast! (Tn 9:18)