Esileht » Uudis » Uudised »

Paavst sai presidendilt kingituse

04.12.2019 | | Rubriik: Uudised

HOIABPresident Kersti Kaljulaid kinkis paavst Franciscusele 28. novembril külaskäigu ajal Vatikani Anna-Maria Vainolt tellitud klaasskulptuuri (fotol).
Jüri koguduse koorijuht klaasikunstnik Anna-Maria Vaino on ülimalt tänulik, et tema skulptuur „Hoiab“ VIII läks kingituseks Tema Pühadusele, katoliku kiriku kõrgeimale vaimulikule. Kuus aastat tagasi oli ta oma pere kolme põlvkonna – enda, tütre ja isa – käsi kujutanud klaasis. Üks tema taoline skulptuur kujutab käsi topeltsuuruses ja see on kõigile näha Veerenni tervisekeskuse fuajees. Nii ongi kõnesolev taies järjekorras kaheksas ja see kujutab isa käsi.
Anna-Maria ütleb, et on isa käsi kujutanud varemgi. Eks vanemad ongi need, kes annavad oma lastele edasi teadmise väärtuste ja hoolimise olulisusest, elu püsivusest. Peopesast leiab aga alla ja üles sirutuvate okstega elupuu, eluringi ja risti motiivid. „Eesti etnograafiliste motiivide tähendus on tihedalt läbi põimunud kristlike sümbolitega,“ selgitab kunstnik.
„Elupuule on omistatud mitmeid tähendusi. Eesti etnograafilise märgina tuntud elupuu ühendab maad ja taevast, surelikku ja surematut, ajalikku ja igavest elu. Elupuu keskmesse on toodud sõõri ehk eluringi motiiv, mis on samuti kasutuses eesti rahvakunstis, sümboliseerides aja ja elu ringkäiku ning aastaringi,“ kirjutas ta kingitusele kaasa pandud tutvustuses.
Kingitus pakiti disainerite tehtud vineerkarpi, valguskasti, et anda taiesele esitlemiseks hea foon. Nii sai skulptuur altpoolt valgusallika, et selle tervik esile tuleks.
Rita Puidet

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)