Esileht » Uudis » Uudised »

Paavst on lähenemas luterlastele ka armulauaküsimuses

25.11.2015 | | Rubriik: Uudised

Soome kiriku ajalehe Kotimaa veebiversioonis kirjutatakse, et paavst Franciscus on andnud mõista, et luterlasest ja katoliiklasest abielupaar võib minna katoliku kirikus armulauale, või vähemalt paavst ei keelanud seda. Pühapäeval, 15. novembril viibis paavst Roomas saksa luterlikus kirikus ja seal oli kohalviibijail võimalik esitada talle küsimusi. Luterlane Anke de Bernardinis, kes on abielus katoliiklasega, esitas paavstile küsimuse armulaua kohta ja paavst vastas talle nii: «Kõnelge Jumalale ja minge edasi, midagi muud ma ei ütle. Küsin endalt, kas meil pole mitte sama ristimine. Ja kui meil on sama ristimine, siis peame edasi minema üheskoos.» Ta ütles aga ka, et ei saa anda luba, sest see pole tema otsustamise meelevallas.
Paavsti vastus on tekitanud vastaval teemal diskussiooni. Näiteks katoliiklik väljaanne Catholic News Service tõlgendab paavsti sõnu nii, et paavst ei võinud anda üldisi juhendeid luterliku ja katoliikliku armulaua kohta. Kuid selline abielupaar peaks palvetama ja tegutsema seejärel vastavalt südametunnistusele.
National Catholic Reporter aga leiab, et abielupaarid, kellest üks abikaasa katoliiklane ja teine luterlane, võivad nüüd ise otsustada, kas nad lähevad armulauale katoliku kirikus või mitte.
Catholic News Agency seevastu leiab, et katoliku kiriku õpetus pole muutunud, ja rõhutab seda, et paavst ei andnud otsest luba minna armulauale. Ka varem on paavst luterlastele armulauda jaganud. Oulu piiskop Samuel Salmi sai näiteks tavalise pastorina aastal 1993 armulauda paavst Johannes Paulus II käest. Antud sündmuses oli oluline see, et luterliku kiriku pastor sai ametlikult loa osaleda armulaual paavsti kabelis. Ametlikku armulauaühendust katoliku kiriku ja Soome luterliku kiriku vahel aga pole.
Johannes Ijäsé artiklit «Paavilta iso yllätys luterilaisille» ja Olli Seppälä artiklit «Suomalaispiispa sai paavin jakaman ehtoollisen» veebiväljaandest www.kotimaa24.fi refereeris
Kaido Soom

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)