Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Paavst Franciscus kohtus Moskva ja kogu Venemaa patriarhi Kirilliga

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Franciscuse (vasakul) ja Kirilli kohtumine Havannas. Internet

12. veebruaril tehti kirikuajalugu – esmakordselt kohtusid Rooma paavst ja õigeusu kiriku Moskva patriarh.

Paavst Franciscus tegi teel Mehhikosse vahemaandumise Kuubal, et kohtuda Havanna lennuväljal patriarh Kirilliga. Kaks tundi kestnud vestluse järel allkirjastati ühisdeklaratsioon, milles kutsuti rahvusvahelist kogukonda kaitsma tagakiusatud Lähis-Ida kristlasi, kinnitati vajadust kristlaste ühtsuse saavutamiseks ning avaldati muu hulgas toetust ka traditsioonilistele pereväärtustele ja rahupüüdlustele Ukrainas.
Siiani on Moskva ja Vatikani suhted olnud üsna jahedad. Sajandeid on venelastes äratanud umbusku katoliiklaste tegelikud ja ka näilised katsed õigeusu kirikut paavsti ülemvõimule allutada või usklikke oma kirikusse meelitada.
Praeguseni on tüliõunaks Ukraina kreekakatoliku kirik, mille ülemkarjaseks on paavst, kuid mis järgib õigeusu riitust. Vene õigeusu kiriku meelest peaks too alluma Moskvale, nagu see nõukogude ajal oli.
Ka eelmised kaks paavsti soovisid Moskva patriarhiga kohtuda, ent sellest ei saanud asja. Nüüdse kohtumise teokssaamise taga on vaatlejate hinnangul paavst Franciscuse avatud hoiak teiste kristlike konfessioonide suhtes. Ka märgitakse tema sõbralikku suhtumist Venemaasse.
Muuhulgas on Franciscus Ukraina kreekakatoliiklaste meelehärmiks hoidunud kritiseerimast Putini agressiivset poliitikat Ukrainas. Vene õigeusu kirik tõstis kohtumist kommenteerides aga eriti esile seda, et tagakiusatud kristlaste olukord nõuab kirikutevaheliste erimeelsuste ületamist.
Paavsti ja patriarhi kohtumine oli meilegi oluline – ja mitte ainult seetõttu, et mõlemad on tuhandete Eesti kristlaste ülemkarjased. EELK peapiiskop Urmas Viilma kirjutas oma Facebooki-lehel: «Pean seda ajaloolist kohtumist oluliseks sammuks kristliku maailma üksteisele lähenemise teel ning rõõmustan selle üle. Maailmas, mis on üha enam kaugenemas Kristuse õpetusest ja kristlikest väärtustest, on üksmeele ja lepituse otsimine Kristuse kiriku sees väga oluline.»
Rain Soosaar