Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Paavo Paul Pihlak pühitseti diakoniks

09.10.2019 | | Rubriik: Kirikuelu

Diakon Paavo Paul Pihlak Haapsalu Maria-Magdaleena kiriku juures vahetult pärast diakonipühitsust. Erakogu

Risti ülendamise pühal, 14. septembril pühitseti MTÜ Tartu Pereraadio Ühingu tegevjuht Paavo Pihlak EAÕK Haapsalu Maria-Magdaleena koguduses diakoniks.

„Issanda teed on imelised, vahel ka imelikud,“ vastab diakon Paul Eesti Kiriku küsimusele oma vaimulikust kasvamisest, baptistikogudusest õigeusu kirikusse minekust ning seal vaimulikupühitsuseni jõudmisest. Ta jutustab, et kuigi õigeusu kirikusse jõudmise puhul polnud tegemist otsingutega juurte juurde, vaid sooviga leida endale vaimulik kodu, pole vähetähtis fakt, et emapoolsed juured on tal just õigeusu kirikus.
„Kui kolisime Haapsallu, asusin endale kogudust otsima ja Maria-Magdaleena õigeusukirikusse jõudes teadsin, et olen kohal,“ räägib ta, lisades: „Mul ei olnud aga kõige väiksematki plaani jõuda vaimulikuametisse.“ Viis aastat on Paavo Pihlak Haapsalu Maria-Magdaleena koguduse liige. Aktiivne liige, sest passiivne ei saagi nii väheldases koguduses tema sõnul keegi olla.
Ta jutustab, et viis aastat tagasi oli koguduse muusikatöö kreeni vajumas seoses teeneka koorijuhi vanaduspensionile minekuga. „Kuna mul on looduse poolt antud mõnesugune musikaalsus, mida ma küll kahjuks ei ole väga arendanud, leiti mulle kohe algusest peale kirikus rakendus lauljana. Sain aru, et läbi muusika saan teisi teenida.“
Diakon Paul meenutab kirikusse jõudmist: „Küsisin koguduse ülempreestrilt Jüri Ilveselt, kuidas toimub õigeusu kirikuga liitumine. Kuidas saaksin ennast viia kurssi siin kirikus toimuvaga ning siinsete põhimõtetega. Küsisin, kas näiteks on olemas midagi leerikooli taolist. Preester vastas, et kursust selleks ei ole, aga taolistel puhkudel on ette nähtud individuaalne leer ja täiskasvanuna kogudusega liitujalt eeldatakse individuaalset tööd iseendaga.“
Preester Ilves soovitas astuda Tallinnas Püha Platoni seminari (nüüd EAÕK teoloogiline instituut), kust saadud haridust peab äsja pühitsetud diakon oma arengus asendamatult oluliseks.
Kui metropoliit Stefanus tegi ettepaneku kaaluda võimalust diakoniks saada, oli Paavo Paul Pihlak esiti üsna kõhklev: „Ma ei ole sellest ametist unistanud, aga kui kirikul on inimest vaja, siis tunnen vastutust anda oma osa teenimisse.“
Õigeusu kirikus on nii, et enamik vaimulikest, diakonid eelkõige, ei saa kirikliku tegevuse eest rahas mõõdetavat töötasu. „Minul on vedanud, sest minu palgatöö ei ole väga ilmalik, vaid on seotud kirikliku temaatikaga,“ rõõmustab diakon Paul, Tartu Pereraadio Ühingu tegevjuht.
Liina Raudvassar

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)