Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Paastuaja rõõmud

/ Autor: / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number:  /

Kui palju on meil neid, kes peavad paastuajal ranget toidupaastu? Kardan, et mitte eriti palju. Ranged paastujad ei söö paastuajal ka mune. Aga näiteks Valamo kloostris ei söödagi liha kogu aasta läbi. Seal on see-eest väga maitsvad taimetoidud, ja ka kala – paastutoitu – süüakse kogu aeg.
40 päeva taimetoidul värskendab organismi. Võib arvata, et paastumine pole kerge. Ütles ju Jeesuski paastujale: õlita oma juukseid ja ole rõõmsa näoga, nii et keegi ei näe, et sa paastud. Morn ja kannatav ilme näol pole paastujale omane. Paastumine on rõõm, sest tehakse Issanda tahtmise järgi.
Paastuajal peaks puhtaks saama mitte ainult magu, vaid ka meie meel. Ja kellel on puhas meel, näeb Jumalat ning on õnnis, ütles Jeesus mäejutluses. Jah, soovime ju puhtaks saada, vabaks kõigest, mis survab, ängistab ja paneb muretsema.
Kristlane ei ole sellest maailmast, sest tema kodupaik on taevas. Me oleme rändurid, hetkelised taevakodanikud siin maa peal, lunastatud ja vabad. Ja kui me seda oleme, siis pole paastuaeg meile koormaks, vaid rõõmuajaks, ajaks, mil kõik saab korda nii meie ihus, hinges, meeles kui ka vaimus.
Paastuaeg peaks meile ikka meelde tuletama, et ajatute olenditena siin maa peal ei suuda meid ahistada maailm ja et kord saab aeg täis, Jeesus tuleb tagasi ning muudab kõik uueks. Siis ei küsi me enam, vaid laulame rõõmulaulu koos Issandaga, kes on jäädavalt meiega uues maailmas, kus pole enam midagi jäänud vanast.
Jaan Tooming