Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Otepääl tõdeti, et lauljad ei väsi

07.06.2017 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

Praost Mart Jaanson tänab tublisid dirigente ja väikseid esinejaid roosiõiega.
Rita Puidet

Nelipüha laupäeval kogunesid Valga praostkonna lauljad ja muusikud Otepääle laulupäevale.

Juba hommikul hakkas Otepää kiriku juurde rahvast kogunema, et teha viimast proovi pärastlõunaseks laulupäevaks. Väljas säras päike ja vihises tuul, mis lehvitas lippe, kui mõni tund hiljem koguneti rongkäiguks Lipuväljakule, et siis ühises rivis pühakotta sammuda.
Seda rõõmu vaadates ja kaasa elades ei jätnud Valga praostkond mind taas positiivselt üllatamata – jälle sündis midagi uut. Nii oli laulupäev ühtaegu jumalateenistus ja Taizé palvus. Praostkonna muusikasekretär Miina-Liisa Kuusemaa oli kava koostamisel appi võtnud Nõo koguduse muusiku Katre Kruuse.

Õpetatud keelel
Koguduse hooldajaõpetaja ja abipraost Vallo Ehasalu meenutas Piibli kirjakohti, mis kõnelevad õpetatud keelest, aga ka kõrvast, et me ei väsiks nii kiituslaule laulmast kui kuulamast. „Uusi laule Sulle laulan, kiitust Sinu ette kannan,“ laulis kogudus.
Valga praostkonnas on 11 kogudust, laulupäeval olid väljas praostkonna kõik 11 kollektiivi seitsmest kogudusest. Lauljaid, nende hulgas paarkümmend laululast, ning orkestrante sai kokku sada. Lauljatest moodustatud valikkoor oli paigutatud üles oreli kõrvale rõdule, lapsed altariruumi ette ja ülejäänud koorilauljad moodustasid kirikupinkides koguduse. Nii jagus lauljaid üle kiriku ja pingidki ei jäänud tühjaks ning koguduselaul kõlas võimsalt.
Jutluses ütles Otepää kogudust teeniv diakon Marko Tiirmaa, et ta ei kujutaks ette elu ilma muusikata. Muusikamaitse võib olla erinev, aga muusikata tundub elu tühi. Ka kutsus ta lauljaid järgmisel päeval taas kirikusse tulema, et näidata maailmale: oleme kokkuhoidev perekond. Põhjus selleks oli eriline – just Otepäält kanti üle nelipüha oikumeeniline jumalateenistus. Oli ju ühtlasi Eesti lipu päev.

Kerge koorem
Need kaks imelist tundi ilusas puupitsilises kirikus ei möödunud siiski ainult lauldes. Päevast oli tulnud osa võtma ka piiskop Joel Luhamets ja temal oli ilus ülesanne seada praostiametisse 2003. aastast Nõo kogudust teeniv õpetaja Mart Jaanson, kes oli mitme laulupäeval kõlanud pala autor ja ise mitut laulu klaveril saatis.
Loodetavasti aitavad kõik laulupäeval lausutud head sõnad ja kaunid laulud ametiga kaasaskäivaid kohustusi täita. Aga jätta ka jätkuvalt aega laululoominguks ja vanade laulude leidmiseks. Nii kõlas selgi päeval harvakuuldud Juhan Jürme (1896–1943) „Tõsta ennast kõrgeks, Jehoova“. Miina-Liisa sõnul on seegi laul Mart Jaansoni leid, sest laulu pole pärast sõda varem ette kantud.
Ja kui laulupäeva teine pool läks sujuvalt üle Taizé laadis armulauaga palvuseks, sõnas Puhja koguduse õpetaja Tiit Kuusemaa, et kätte on jõudnud omamoodi ajalooline hetk, sest laule saatsid noored orkestrandid, solisti rollis olid Eveli Roosaar ja ka Mart Jaanson.
Kaunis laulupäev liitis kokku nii kogenud muusikud kui ka kahe palaga alles esimesi esinemiskogemusi saanud noored kandlemängijad.
Rita Puidet

Tee mind terveks, Issand, siis ma saan terveks; aita mind, siis ma saan abi. (Jr 17:14)