Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Organistide vahetus tõmbab rutiinist välja

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Anneli Merelaid 11. detsembril Jõelähtme kiriku harmooniumi taga. Kirikus pole orelit ja hakkama tuleb saada kas harmooniumi või digioreliga. Priit Põiklik

Kui Rannamõisa koguduse organist Anneli Merelaid tuli aasta tagasi mõttele ametikaaslasega pühapäevaseks teenistuseks kohad vahetada, tundus see mõnelegi ahvatlev pakkumine.

Tavapärane on, et naaberkoguduste organistid üksteist puhkuste ajal asendamas käivad, kuid et kohad vahetada teisel ajal, seda pole varem kuigi sageli tehtud.

Proovida teisi oreleid
Vaatamata sellele, et «organistide vahetus» kõlab nagu mõni kommertskanalist tuttava reality show’ pealkiri, on tegemist täiesti tõsise ettevõtmisega. Anneli, kes on orelimängu õppinud algselt Rolf Uusvälja juures eratunde võttes ja hiljem usuteaduse instituudi kirikumuusikakoolis, on ise organistiametit pidanud 30 aastat, varem Harju-Madisel ja nüüd Rannamõisas.
«Kuna organist on iga pühapäev hõivatud tööga oma kirikus, siis ei olegi võimalust mujale jumalateenistusele minna,» ütleb Anneli. Tekkiski mõte organistide vahetuseks, et näha, mis toimub mujal, kuidas kulgevad erinevad liturgiad ning muidugi proovida ka teisi oreleid.
Organistile annab selline vahetus võimaluse tutvuda mitte ainult erinevate instrumentidega, vaid ka inimestega, teenistustega, kirikute kui arhitektuurimälestistega, ütleb Anneli. «Kergem on vahetus seal, kus on sama liturgia, aga samas ei ole need erinevused nii suured, et ka teist liturgiat ei võiks mängida,» ütleb ta.
Seni on Anneli teinud vahetust konkreetselt Jüri, Tallinna Peeteli, Harju-Madise ja Jõelähtme kiriku organistiga ning suvel sai käidud mängimas ka Viljandimaal Kõpu, Kolga-Jaani ja Suure-Jaani kirikus. Uue aasta alguses on juba plaanis Keila, Harju-Risti, Harju-Jaani, Nissi jt kirikud. Vahetuseks peab lihtsalt kokku leppima ja vaatama, et teine organist õigeks ajaks Rannamõisa jõuab.

Kiitus õpetajatele
«Ma olen tänulik Rannamõisa koguduse õpetajale Aare Kimmelile, kes seda võimaldanud on,» ütleb Anneli. Tema arvates oleks õpetajal kindlasti mugavam, kui igal pühapäeval kindel partner muusikaga kaasa teenib. «Küllap on õpetaja Kimmelilgi vaheldust rohkem, kui peab enne uue organistiga asjad läbi käima ja teenistuse sujuvust rohkem vahetult tagama,» sõnab Anneli.
Ta tahab öelda kiidusõnu õpetajatele, kes väga vastutulelikult on saatnud oma jumalateenistuse korra enne e-postiga, et seda oleks võimalik pisut proovida ja läbi mõelda.
Senine vahetus on toimunud peamiselt Harjumaa piires, sest vahemaad on väikesed ja saab kergesti kohale sõita. Lisaks kinnitab Anneli veel, et tal on kombeks vahetuse käigus tihti ka oma solist kaasa võtta. «Olen päris paljude solistidega koostööd teinud, mis on olnud omakorda väga arendav saatjana,» ütleb ta.
Viimasel ajal on Anneli Merelaiu kindlaks muusikapartneriks saanud bariton Harald Weiler, kuigi koos on esinetud ka sopranite Arete Teemetsa, Varju Kunzi, Helmi Uke, tšellist Eve Saare, viiuldaja Meelis Vahari ja teistega. «Solistiga muusikanumbrid teenistusel on kindlasti väga olulised, see teeb teenistuse alati kordumatuks ja vaheldusrikkaks,» ütleb Anneli.
Kuidas aga niisuguses organistide vahetuses kaasa lüüa, kui teistelgi kirikumuusikutel huvi peaks tekkima? Anneli ütleb, et selleks ei pea just palju pingutama. Natuke planeerimist, pisut vanade kontaktide ülessoojendamist, veidike uute tutvuste soetamist – nii see asi käibki.

Uudsust ja ootamatust
«Samas on praostkondadel ka oma muusikatöö koordinaatorid ning plaanipärane organistide vahetus võiks ju nende korraldada olla,» arvab Anneli. Vahel on olnud takistuseks see, et kõik organistid ei pääse liikuma, kas ei ole neil autot või ei sobi pühapäevane pea olematu bussiliiklus. «Aga kui ikka tahta, saab alati,» on Anneli kindel. «Meie selja taga on ju kogudused, lähedased, kes siin ka kindlasti appi saavad tulla,» tõdeb ta.
Senistest vahetustest on Annelile kõige enam meelde jäänud kohavahetus Jüri kiriku organisti Jüri Vainoga. «Saan rääkida vaid iseenda eest, kuid Jüri kiriku instrument on väga ilusa kõlaga,» tõdeb Anneli.
Ega vahetus ise primaarne olegi, sest saab ju iga organist endale ka muusikatunde või lausa kontserte erinevates kirikutes organiseerida. Anneli ise käis eelmisel aastal suvisel muusikatundide tuuril koos bariton Harald Weileriga mööda Tallinna, Viljandi- ja Järvamaa kirikuid. «Aga erinevatel teenistustel mängimine on täiesti omaette, seda ei saagi teisiti kui vahetuste või asendamistega,» ütleb ta.
Nendest orelitest, mida Anneli mänginud on, peab ta kõige põnevamateks Viljandi Pauluse ja Põltsamaa kiriku oma. «Oma pill on kõige kindlam, kuid põnev on sattuda oreli taha, mida sa ei tunne ja hakkad seda alles avastama,» ütleb Anneli. Ta jagab veendumust, et ükski orel ei ole ega saagi olla teise sarnane.
Kui küsida, kas Annelil ka unistusi on, millise oreli taha kunagi kasvõi korrakski sattuda, ütleb ta, et Tartu ja Saaremaa kirikute orelid on need, millel ta kindlasti mängida tahaks, kuigi jah, organistide vahetusega on seda raske teha, sest vahemaad on suured. «Aga mine tea,» muigab ta ise. Oma unistuste oreliks peab Anneli Merelaid Niguliste oma.
Priit Põiklik,
kirikumuusikahuviline

KOMMENTAAR

Piret Arikainen, Harju-Madise organist: «Käisin novembri algul mängimas Rannamõisa kirikus ja mulle oli see väga huvitav kogemus, kuna ei olnud seda orelit oma näpuga enne katsunud. Sain mängida teistsuguse liturgia järgi, sest Harju-Madisel on kasutusel uuem variant.»

Eve Padar, Tallinna Peeteli organist: «Organistide vahetus on täiesti uudne mõte ja positiivne elamus. Erinevad liturgia esitused, jumalateenistuse läbiviimise korra teistsugused rõhuasetused, see kõik annab kogudusele just oma näo.»

Jüri Vaino, Jüri koguduse organist: «Organistide vahetus annab võimaluse igapühapäevasest sisseharjunud rutiinist pisut välja astuda. Miks mitte kasutada võimalust kuulata harjumuspärasest erinevat jutlust, kirikusaalist kostvat laulu ja näha uusi inimesi ning ka mõni vana tuttav ära tunda. Jüris ei ole suuremate liturgiliste uuendustega kaasa mindud, sama on ka Rannamõisas. Tundsin seetõttu Rannamõisas end suhteliselt mugavalt. Oreliga tutvumiseks kulus rohkem aega, kui oleksin arvanud. Niisugune projekt võiks ka laiemat levikut saada.