Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Organist Thea Leitmaa armastab muusikat

01.02.2012 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Thea Leitmaa on 13 aastat olnud organisti ametis. Ilmar Kõverik15. jaanuaril tähistas 55. sünnipäeva Helme koguduse organist Thea Leitmaa.

Alanud aasta on Helme koguduses köstrite tänamise aasta. Mitmel meie ajaloolisel köstril on just sel aastal ümmargused sünniaastapäevad. Aga aastat alustasime oma praeguse köstri Thea Leitmaa õnnitlemise ja tänamisega.
Thea Leitmaa (sündinud 15. jaanuaril 1957) lõpetas 1981. a Tallinna konservatooriumi. Selleks ajaks oli ta muusikat õppinud juba 18 aastat, alates Nõmme muusikakoolist ja Tallinna muusikakeskkoolist. Õpingute järel tõi elutee Thea Lõuna-Eestisse. Esimeseks töökohaks sai Antsla muusikakool, kus ta oli klaveriõpetaja. Aastast 1985 on Thea kodulinnaks olnud Tõrva. Siin on ta üles kasvatanud oma tütre ja poja.
Nüüdseks on Thea Leitmaa esimesed klaveriõpilased Tõrva muusikakoolist ammugi välja lennanud ja võivad saata tema tundidesse oma lapsi. Viimased viis aastat on Thea Leitmaa korraldanud Tõrva muusikakooli tööd direktorina. Ta osaleb aktiivselt Tõrva linna kultuurielus, olles mitmete ansamblite kontsertmeister.
Koguduse juurde tuli Thea Leitmaa esmalt leerilapsena 1990. a. Tihti käis ta Helme kirikus laulmas Helme valla ansambli Sillervo ja Tõrva kammerkoori liikmena.
1998. a oli koguduses organisti koht vakantne ja tollane hooldajaõpetaja Ivo Pill pakkus seda Theale. Thea oli konservatooriumi ajal orelit õppinud, aga sellest oli juba paarkümmend aastat möödunud. Nii nagu Thea pole suutnud ära ütelda paljudele abipalujatele, kes tema muusikalisi oskusi on vajanud,  seadis ta end kirikuski pillide kuninga taha.
Helme kirikus oli mängida harmooniume, mis nõudsid mehaanilist pedaalitallamist ja õigeaegset registrite vahetamist. Taagepera kirikus sai kaks korda kuus jumalateenistustel ka päris orelit mängida.
Nüüdseks on Thea juba 13 aastat organisti ametis olnud. Selle ajaga on Helmessegi orel üles ehitatud ning uuel pillil juba mitu jumalateenistust mängitud. Nii paljusid pille on Thea meile Helmes mänginud, et tänulikke kuulajaid ja tema pillimängu saatel lauljaid on kogunenud arvukas hulk.
Thea armastus muusika vastu on sügav. Muusika kaudu pühendab ta oma armastust paljudele usklikele, kes tulevad kirikusse osadust jagama; lastele, noortele, abielupaaridele, kes tulevad oma elule Jumala õnnistust paluma; leinajatele, kes omakseid ära saadavad; neile, kes ise kirikusse tulla ei saa ja meeleldi elavat kirikumuusikat kodus kuulavad.
Kui vähegi võimalik ja kui on vaja näiteks asendama minna, siis pakub Thea oma teenimist muusika kaudu kaugemateski kogudustes jumalateenistustel ja talitustel. Igas kirikus, kuhu tal on võimalus sisse pääseda, tunneb Thea esmalt huvi oreli vastu.
15. jaanuaril võttis Thea Leitmaa vastu kirikuliste õnnitlusi. Jumalateenistust saatsid Ülle Rebane orelil ja Paavo Karp klarnetil.
Helme kogudus on südamest tänulik Thea Leitmaale pühendumuse eest kirikumuusikatöös ja soovib talle rohket Jumala õnnistust. 
Arvo Lasting

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)