Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Orelisõbrad käisid Kodaveres ühingu suvelaagris

26.08.2009 | | Rubriik: Kultuurielu, Muusika

Eesti Orelisõprade Ühing pidas oma suvelaagri Kodavere kiriku naabruses Hansu turismitalus.
Kohale sõitis Tallinnast, Pärnust, Narvast, Tapalt jm ligi 30 inimest eesotsas ühingu juhatusega, vastu võtsid Kodavere koguduse õpetaja Raigo Ojamets, organist Tiit Möller ja lahke taluperemees, sealse koguduse juhatuse esimees Hans Kalling. Ilm oli nagu ta toona oli – mil seda enne kuuldud, et kesk suurt suve tuleb veel kirikus sooja otsida!
Esimesel päeval mindigi kohe pärast kosutavat kohvi orelit kaema. Tore kahe manuaaliga pill (firma Sauer), millel veel aasta tagasi enamik vilesid pausi pidas, kuid meister Olev Kents oli need nüüdseks viimseni hüüdma pannud. Kena kompaktne kõla, vaid tuulesurve vähendamine lisaks mahedust ja pedaali käik vajaks väheke reguleerimist. Puldi ümber oli trügimist, mütati oma viis tundi. Lõpuks said eesõiguse noored, kes õhtul esinema pidid.
Öökontserdile tuli üllatavalt palju rahvast. Alustas sümpaatne 14aastane Pärnu noormees Erich Loob (Jaanus Torrimi õpilane) Mendelssohni sonaadiga nr 2. Järgnesid Massenet’ «Meditatsioon» Viini pika nimega ülikooli III kursuse 19aastaselt viiulitudengilt, endale juba nime teinud Mari-Liis Uibolt (orelil papa) ning Mendelssohni viies ja kolmas orelisonaat vastavalt EMTA III kursuse üliõpilaselt Deniss Kas­pa­rovichilt ja I kursuse üliõpilaselt Anna Humalalt (mõlemad prof Andres Uibo õpilased). Oli tõsine kummardus geeniusele tema 200. sünnijuubelil, misjärel Tiit Möller juba hoopis lustakama looga kirikulised rõõmsale koduteele saatis.
Teine päev algas hommikupalvuse ja armulauaga. Ennelõunal kuulati Tallinna Jaani koguduse õpetaja dr Arne Hio­bi põhjalikku uurimust «Piibel ja muusika». Ettekannet elavdas autori ja Narva Aleksandri koguduse õpetaja Villu Jürjo vaheline spontaanne dialoog. Teise teema – «Bach kui viies evangelist» – pakkus Andres Uibo välja vabavestlusena.
Loomulikult aeti Kodaveres ka ühingu enda asju: kuulati aruandeid ja sõnavõtte Ulla Krigulilt, Aare-Paul Lattikult, Gustav-Leo Kivirannalt, Jaanus Torrimilt (esimees) ja Andres Uibolt. Lõpetuseks võeti vastu uued liikmed, nende seas Arne Hiob, Imbi Laas, Erich Loob, Mari-Liis Uibo. Varaõhtul asutati end teele – kes kodu poole, kes Peipsi ande ostma, kes veel ka Kuremäele. Kuid enne oldi vaimustusega otsustatud, et tuleval aastal korraldatakse suvelaager tingimata jälle samas talus pääsukeste kolooniaga katuste all, õuel ja Kodavere Saueri juures.

Ivalo Randalu

Inimese Poeg ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest! (Mt 20:28)