Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Oreli pidu Valga Jaani kirikus

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

James David Christie (vasakul) koos oma üliõpilasega. Foto: erakogu

7. augustil toimus Valgas Tallinna rahvusvahelise orelifestivali raames kontsert, kus esines mainekas USA organist James David Christie.
Enne kontserti tulid meie orelit vaatama ja ise mängima külalised orelireisi raames: oreliehitajad Ago Tint ja Martin ter Haseborg, samuti külalised Eestist ja Prantsusmaalt ning kaks James David Christie üliõpilast USAst.
James David Christie on esinenud USAs, Kanadas, Jaapanis ja ka Euroopas nii sooloorganistina kui ka koos mainekate orkestritega. Ta on teinud ka koostööd mitme vanamuusikaorkestri ja ansamblitega. Christie on Oberlini konservatooriumi professor, Worcesteri Püha Risti kolledži juures resideeriv muusik ning Wellesley kolledži orelikuraator ja organist. 1978. aastast töötab Bostoni sümfooniaorkestri organistina.
Ta esineb ja on lindistanud oma esitlusi sümfooniaorkestritega Viinis, Londonis, Stuttgardis, New Yorgis, Bostonis ja mujal. James David Christie osaleb rahvusvaheliste konkursside žüriides nii USAs kui ka Euroopas. Nüüd tuli ta osa võtma Tallinna orelifestivalist ja esines ka meil Valgas.
Tema kavas olid stiililt väga sobivad oreliteosed XIX sajandi heliloojatelt: Friedrich Wilhelm Stadelt (1817–1902), Jan Albert van Eykenilt (1822–1868) orelisonaat nr 3 a-moll; Valga Ladegasti orel kõlas nagu sümfooniaorkester, mis on omane XIX sajandi romantismi aja muusikale ja selle ajastu pillidele.
Veel esitas ta Giuseppe Gheraldeschi (1759–1815), mis kõlas orelil väga õhuliselt ja kergelt, Johann Sebastian Bachi koraaliprelüüdid kõlasid müstiliselt. Väga ilus romantiline oli Joel Martinsoni (1960) «Aaria» (1992) ning ääretult pidulikult kogu oma jõus ja ilus kõlas orel Jean Langlaisi (1907–1991) teose «Loits» /«Incarntation pour un jour saints» (1949) ettekandes.
James David Christie oli jäänud meie suurepärase unikaalse Ladegasti oreliga väga rahule. Ta ütles, et kui vaid aeg oleks võimaldanud, harjutaks ta sellisel orelil kas või kümme tundi! Võib arvata, et Christie on näinud väga palju erinevaid oreleid ja niisama selliseid sõnu ei ütleks.
On väga oluline, et Valga linnas on unikaalne ja originaalsel kujul säilinud Friedrich Ladegasti orel. See pill on saanud ajapikku tuntuks välismaa parimate organistide hulgas nii Saksamaal, Itaalias, Soomes kui ka nüüd USAs. Tallinna orelifestival on omamoodi oreli pidu, sest siin mängis selline organist, nagu on James David Christie, ja ettekandele tuli oreliloomingu paremik.
Jüri Goltsov,
Valga Jaani koguduse organist