Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Orel kuulutas Jeesuse siseheitlust

12.04.2019 | | Rubriik: Kultuurielu

Tuuliki ja Villu Jürjo koostööst on sündinud huvitav formaat, mis ühendab sõna ja muusika. Rita Puidet

Tuuliki Jürjo esitles 5. aprillil Tartu Pauluse kirikus orelitsüklit „Ketsemani aia mõtisklused“.

Ketsemani aed Jeruusalemmas on eriline paik. Loodusesõpra paelub ta iidvanade õlipuudega, kristlast aga kui raske usuvõitluse paik. Jeesuse palve Isale on Piibli üks kõige dramaatilisemaid kirjeldusi. Kui palju sisemist heitlust on kahe lause vahel, kui Jeesus palub, et see karikas temast mööduks, ja ometi tunnistab, et sünniks Isa tahtmine. Ka meie palume igal päeval: „Sinu tahtmine sündigu.“
Orelitsüklite vahele on mõtisklused kirjutanud ja loeb neid emeriitõpetaja Villu Jürjo. Kel võimalust on, soovitan kontsertmõtisklust kuulama minna. Oreliosad kõlasid Pauluse kiriku suurel orelil võimsalt. Oma kunagist oreliõpilast kuulama tulnud Urmas Taniloo tunnistas, et „meie oma Bach on sündinud“.
Suurel nädalal 16. aprillil esitavad autorid kontsertmõtisklust Viljandi Jaani kirikus. Võib-olla sobib see formaat paremini ka sealsesse väiksemasse ja intiimsemasse pühakotta, sest mõtiskluse osa kippus Pauluse kirikus kaduma minema.
Ega sinna midagi parata pole, ent suur ja tühi kirik ei aidanud pingestatud teksti mõistmisele kaasa. Kümmekond kuulajat vajanuks väiksemat ruumi. Ent oreliosa oli seevastu, võiks öelda, täiuslik.
Kuna tegu oli kontsertmõtiskluse esmaesitlusega, jääb vaid autoritele soovida uusi katsetusi, kuidas sõnaline ja muusikaline osa paremini koos toimima panna. Igal juhul on tegu väärt materjaliga, millega kuulajad suunata kannatusnädalasse.
Rita Puidet

Õnnis on rahvas, kelle Jumal on Issand, rahvas, kelle tema on valinud enesele pärisosaks. (Ps 33:12)