Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Orden tuleb pühendunud tegevuse eest

20.05.2015 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Pillak, PeepEELK Teeneteristi III järgu ordeni saab ajaloolane, muinsuskaitsja, arhivaar ja literaat Peep Pillak (fotol).

Kõiki ameteid, mida Tartu Riikliku Ülikooli ajaloo osakonna magistriväitekirjaga lõpetanud Peep Pillak pidanud, on võimatu üles lugeda.
Olulisteks said aastad 1983–1991 Eesti NSV Ministrite Nõukogu juures asuva Arhiivide Peavalitsuse inspektori, metoodiku ja arheograafina, sest 1987. aasta detsembris asutati Eesti Muinsuskaitse Selts, mille asutamise juures ta oli ning mille esimees ta praegu on. Temast sai neil aastail, aga ka hiljem mitme ajaloo uurimisega seotud seltsi asutaja või juhatuse liige.
Pillak on olnud ekspert Eesti-Vene läbirääkimistel kultuurivarade ja sõjahaudade küsimustes, Eesti Arhiiviameti peadirektor, Riigiarhiivi filiaali teadur, Eesti Rahvusarhiivi isikuarhiivide talituse juhataja ja Riigiarhiivi nõunik. Laiem üldsus seostab tema nime Konstantin Pätsi ja Johan Laidoneri matmispaiga väljaselgitamise ekspeditsioonidega.
Kiriku tänu kuulub Peep Pillakule ka tegevuse eest, mis on seotud muinsuskaitseklubiga Portaal, mis loodi 1987 veebruaris. Portaali loomise eestvedaja ja esimees oli Illar Hallaste.
«Kirikuõpetajaid ühendaval Portaalil oli muinsuskaitseliikumises oluline osa, sest meie n-ö mittepoliitiline tegevus oli suures osas seotud kirikute ja kalmistute kordategemistalgutega, mis aitas viia kokku kiriku ja rahva. See tihe koostöö Eesti Muinsuskaitse Seltsi ja kiriku vahel on püsinud, kuigi Portaali tegevus on juba aastate eest hääbunud,» ütleb Pillak.
Peep Pillak kuulub EELK ja Vabariigi Valitsuse kultuuriväärtuste alakomisjoni, ta on komisjoni «Kaheksa sajandit Maarjamaad» liige ja mitme ajalooteemalise raamatu autor.
Rita Puidet

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)