Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Õppimine nagu trompetimäng

04.09.2019 | | Rubriik: Nädala ringvaade

On olnud hea vilja-aasta, õunad valmivad, Lõuna-Eestis võetakse kartuleid ning isegi viinamarjade saak on muljet avaldav. Looduse küpsus ja viljade kogumise rõõm viitab sügisele, ehkki astronoomiline suvi kestab.
Usalduse/umbusalduse avaldamise ja Vene vägede väljaviimise meenutamise taustal on septembri saabumise nädalal siiski esiplaanil uue kooliaasta algus. Eriliselt jäid silma Tartu luterliku Peetri kooli Põlva filiaali, Toomemäel Kassiorus toimunud Tartu ülikooli ja Eesti kõige lõunapoolsemale tipule lähima, Mõniste kooli avaaktused.
Viimases läks sel aastal esimesse klassi kaks rõõmsat ja särasilmset last. Koolimaja on moodne ja suurepärases korras, tingimused paremadki kui mõnes linnakoolis, ümber kaunis Lõuna-Eesti maastik – ent lapsi pole. Samasugune inimvaene kogemus oli eelmisel päeval Hargla kirikus. Paratamatult liikus mõte regionaalpoliitika kitsaskohtadele. Eks ole presidentki Lõuna-Eestis just sel eesmärgil.
Siiski jäi selles väikeses maakoolis, mille sarnaseid Eestis teisigi, hinge soe tunne: koolipere on väike, ent ühtehoidev; õpetajad haritud ning motiveeritud. Direktor ütles kõnes, et õppimine on nagu trompetimäng – kui ei puhu, siis ei tule ka heli. Pühakirjas loeme sedasama mõtet, ent veidi teiste sõnadega ehk „otsige, ja te leiate, koputage, ja teile avatakse“ (Mt 7:7). Õnnistatud uue otsimise aega!
Kätlin Liimets

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)