Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Õpetaja Tuuli Raamat on uues ametis

23.08.2017 | | Rubriik: Persoon kaasajast


Erakogu

Alates detsembrist 2016 on õpetaja Tuuli Raamat (40; fotol) uues ametis ehk kandnud politsei- ja piirivalveameti Lääne prefektuuri kaplani kohustusi, resideerides Pärnus.

Politsei- ja piirivalveameti kap­laneid on praegu Eestis neli. Neist kolm on luteri kirikust. Tuuli Raamat on Lääne prefektuuris esimene selle ameti kandja, enne teda oli ametis abikaplan ning arestimaja teenib ka praegu vanglakaplan.
„Kuna rada ees ei olnud, siis saan selle ise sisse tallata,“ jagas oma uue ametiga väga rahul olev Tuuli Raamat, lisades, et töö on huvitav ja vaheldusrikas, mõnikord ka hingeliselt koormav.
Milliseid tööülesandeid politseikaplan kannab? „Prefektuuri kuulub umbes 600 töötajat, nemad on minu hingekirjas, see tähendab, et nad on minu kogudus. Nn tugevate elualade inimesed on tihti sissepoole suunatud ega kipu abi küsima. Ehk julgustab vestlusele tulema ka teadmine, et kaplanit seob pihisaladuse vanne. Need, kes on minuni jõudnud, on andnud positiivset tagasisidet.
Lisaks hingehoiule tegelen ka koolitamisega. Näiteks tänapäeva mitmekultuurilises maailmas vajavad maailma usundid tutvustamist. Veel on minu kanda surmateadete edastamine lähedastele (nt liiklusõnnetuste korral), mida peetakse politseis üheks kõige raskematest ülesannetest,“ valgustas Tuuli Raamat oma igapäevakohustusi.
Politseikaplan on ka politseiametnik, seepärast pidi õpetaja Raamat läbima sisekaitseakadeemias politseiniku baaskursuse, mis lõppes juunis. Soovituslik on aeg-ajalt ka patrullides kaasas käia.
„Püüan kaks korda aastas teha oma patrulliringi, käin igas jaoskonnas. Minu piirkonda kuuluvad Rapla, Paide, Haapsalu, Pärnu, Saaremaa ja Hiiumaa. Piirkond on nii suur, et põhimõtteliselt elan ratastel. Viimati olin kolm ööd Pärnus Weekendil patrullis. Seal näeb reaalset elu. See on meeletult hea võimalus lähemalt tuttavaks saada töökaaslastega, keda iga päev ei näe,“ rääkis Raamat.
Politseiametniku ameti juurde kuulub ka relvakandmine. „Olen endise sõjaväelase tütar. See teema võõras pole. Samas minu kaastöötajatele on see olnud probleemiks, et miks kaplanil peab relv olema. Ekstreemolukordades peab ka kaplan olema valmis kaitsma teisi ja ennast. Pole mõeldav, et minu kaitsmise vajadus võiks saada lisaohuks kaastöölistele. Loodan siiralt, et relva kunagi kasutama ei pea,“ selgitas Raamat tundlikku teemat.
Tuuli Raamat ordineeriti diakoniks 2004 ja preestriks 2013. Aastatel 2001–2015 oli ta Helsingis eestikeelse kogudusetöö vaimulik.
Kätlin Liimets

Laulge Issandale uus laul, sest ta on teinud imetegusid. (Ps 98:1)