Esileht » Uudis » Uudised »

Õpetaja Eduard Salumäe 100

25.09.2019 | | Rubriik: Uudised

Laupäeval, 28. septembril kogunetakse mälestuspalvuseks õpetaja Eduard Salumäe hauale Tartu Maarja kalmistul. Kell 14 algab Maarja taastatavas kirikusaalis muusikaline mälestuspalvus, kus sõnaga teenivad Eduard Salumäe vaimulikest pojad ning muusikaga astub üles perekoor. Samas toimub sünniaastapäevaks valminud mälestusraamatu „Ma nägin üht valget kirikut“ esitlus. Teos koondab Eduard Salumäega seotud dokumente ning mälestusi, mis on tervikuks toimetanud Ivar-Jaak Salumäe. Raamatu on trükiks ette valmistanud ajaleht Eesti Kirik. Umbes 200-leheküljelise mahuga teos on huvilistele müügiks esitluspäeva hinnaga 10 eurot.
Piiskop Tiit Salumäe sõnul on isa Eduard Salumäe mälestusteenistuseks valitud Tartu Maarja kirik, isa leerikirik. Perekonnal on tema sõnul suur soov aidata omalt poolt kaasa isa leerikiriku uuele elule äratamises. „Kirik hävines sõjas ja seda taastatakse koguduse, Tartu linna ja paljude toetajate abil. Ka meie soovime oma mälestusüritusega olla abiks Maarja kiriku taastamisel. Tahame toetada torni ehitamist,“ sõnab piiskop Salumäe.
Tegelikult algas Eduard Salumäe 100. sünniaastapäeva tähistamine juba septembri alguses, mil tema poeg, Põhja-Ameerika praostkonna praost Mart Salumäe loeb Pereraadios Eduard Salumäe jutlusi, tekstid on lugemiseks ette valmistanud tütar Ester Paenurm. 22.–28. septembrini peab Pereraadios hommikupalvusi piiskop Tiit Salumäe.
Eduard Salumäe sündis 28. septembril 1919 Tähtvere vallas ja suri 13. juunil 1985 Tapal. Õppis Tartu Poeglastekeskkoolis, Tartu Kõrgemas Muusikakoolis ja Usuteaduse Instituudis. Oli aastast 1942 Tartu Pauluse koguduse organist ja koorijuht. Ordineeriti aseõpetajaks 14. detsembril 1949 ja sai õpetaja õigused 9. aprillil 1970. On teeninud Paistu, Alatskivi, Kodavere, Tarvastu, Kuusalu, Leesi, Loksa ja Tapa kogudust.

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)