Esileht » Uudis » Esileht »

Öös on mänge

17.05.2017 | | Rubriik: Esileht

Muuseumiööl löövad kaasa ka lapsed, kes kauplevad pirukatega. Hetk möödunud aastast Ristil.
Arhiiv

20. mail avavad muuseumid ja teised mäluasutused, sealhulgas osa kirikuid oma uksed, et pakkuda külastajaile ka pisut tavatumaid elamusi.

Laste ja noorte kultuuriaastast inspireerituna on selleaastase muuseumiöö pealkiri „Öös on mänge“. Külastajaile tutvustatakse, milliseid mänge on Eestis aegade jooksul mängitud, olgu need siis rahvamängud, spordimängud, laua-, tagaajamis-, rolli- või keksumängud.
Juba mitu aastat pakub põnevat programmi Jõhvi kogudus. Ka sel aastal üllatab kogudus nii lastele kui täiskasvanuile pakutavaga: avatakse Gerri Orgma nukunäitus, Ene Lukka-Jegikjan peab loengu mängudest läbi aegade, kuulata saab õpilaste esinemist ja orelimuusikat.
Huvilised saavad ronida torni. Muuseumiööl on kirik avatud kell 16–22. Kirikus on suveperioodil avatud ka omanäoline muuseum, sügistalvisel perioodil pääseb sinna ette helistades.
Haapsalu piiskopilinnuses mängitakse keskaegseid mänge, osaleda saab otsimismängus „Kus viga näed laita, seal tule ja näita!“ ja avatud on Läänemere-äärsete linnuste assotsiatsiooni koostatud fotonäitus.
Hiiumaal oodatakse huvilisi ka sel aastal Emmaste, Käina, Kärdla ja Pühalepa kirikusse ning Kassari kabelisse. Lisaks veel EAÕK Kuriste Jumalasünnitaja Sündimise kirikusse.
Harjumaal pakub Risti kogudus muuseumiöö külalistele võimalust osa saada kirikumängust, kuulata oreli- ja harfimängu, maitsta viineripirukaid ja seda kella 17–23. Suvekuudel on kirik avatud teisipäevast pühapäevani kl 12.30–18.
Õpetaja Annika Laatsi sõnul on möödunud aastatel kirikut külastanud 130–150 inimest. See on ka suurim hulk inimesi, keda kogudus suudab vastu võtta, et inimesed tunneks ennast oodatuna ja rõõmsana.
Tallinnas pakub alati avastamisrõõmu Püha Vaimu kirik, kus võib uudistada pildipiiblit nii rõduvääridel kui akende ees vitraažina. Muuseumiööl võib kuulata alates kl 18.30 kahe tunni jooksul orelimuusikat Kristiina Hoidre esituses. Kell 21 algab õhtukontsert, kus esinevad Meelis Vahar viiulil ja Tiia Tenno orelil ning laulab Ludmilla Kõrts. Kirik on avatud kella 23ni.
Muuseumiööga on end sidunud ka toomkirik, kus õpetaja Arho Tuhkru sõnul oodatakse külastajaid viiendat korda. Tema sõnul on osalejate hulk sõltunud ilmast ja seepärast ollakse sooja ilma ootuses.
Tänavu on kogudus saanud kaasata rohkem inimesi, seepärast on lahtioleku aeg pikem ja esinejaid rohkem. „Meil on eesõigus näidata Toompeal jumalateenistusvälisel ajal oma aardeid,“ ütleb õpetaja. Seda enam, et kogudus pole liitunud kirikute ööga, mis on populaarne Tartus.
Rita Puidet

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)