Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ööde küsimus – MÖÖ või KÖÖ?

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Maikuus peetakse mitut sorti üritusi, nende hulgas ka muuseumiööd (MÖÖ) ja kirikuteööd (KÖÖ).

Kuuendat aastat Eestis toimunud MÖÖ on seotud rahvusvahelise muuseumide päevaga 18. mail. KÖÖd on Eestis peetud paar aastat, seda oikumeenilisena. Mõlemad on seotud Euroopas 2005. aastal alguse saanud tavaga. Kui MÖÖst on saanud Eestis omanäoline kuvand, mida kasutavad ka paljud otseselt asjasse mittepuutuvad institutsioonid (kirikud, mõisad, turismiasutused), siis KÖÖ süsteemis on meil veel vähe kaasalööjaid.
Ometi annab just see kogudustele võimaluse inimesi enda juurde kutsuda ja neid aktiivselt kõnetada. Peale selle on võimalik moodustada võrgustik või kett, mis kirikuid seob ja lisaväärtust annab. Olen ammu mõelnud, et nii nagu osalejamäng «Unustatud mõisad» mõisakoolide ja teiste mõisatega, võiksid ka kirikud oma köitva ja avatud süsteemi luua. KÖÖ annab selleks hea stardi.
23. mail esimest korda Kõpu kirikus peetud KÖÖ ületas kõik ootused. Järjekord oli ukse taga juba enne kiriku avamist, rahvast voolas kirikusse pidevalt ja programm oli ülebroneeritud, sest ühe oodatud rühma asemel moodustus ühe hetkega mitu. Õnneks sujus kõik suurepäraselt, nii juhatuse esimees, kellamees kui organist said endale jooksvalt ülesanded ja kolmetunnine KÖÖ Kõpus oli ladus ja toimekas.
Kokku oli külastajaid ligi 100. Programmi kuulusid kirikuringkäigud, õhtumuusika, film ja keskööpalvus; lisandus orelimuusika ja -tutvustus. Keldrist tornini oli kirik uudistajatele avatud. Vaja ei olnud suuri ettevalmistusi ega raha – näidata ja tutvustada kirikut ja usku, palvetada ja kummardada koos inimestega Jumala ette nõuab eelkõige head tahet ja kindlat visiooni.
Julgustan ja kutsun meie kogudusi üles pidama teadlikult KÖÖd juba järgmisel aastal. Põhjuseks meie enda inimesed, kel on väga suur huvi ja janu kirikus jagatava mitmekülgse info järele. Kõiki meie endise või praeguse haridussüsteemi puudujääke ja võimalusi saab katta ja kasutada. Igal kogudusel on vabadus üles ehitada oma programm. See, et tulla ja osaleda saab niisama, et küsida võib kõike ja just sind huvitava kohta, on suur asi – olgem selleks oma inimeste jaoks olemas!
KÖÖ näol on Eestis üks tubli algus rahvahariduses tehtud. Tartu linna kogudused on siin heaks eestvedajaks olnud, kogu projektil on koordinaator ja süsteem toimib. Maakirikute seas pioneeri rollis olnud Kõpu näitel kinnitame kogudusena: KÖÖ on väärt ettevõtmine kirikutele MÖÖ asemel.
Hedi Vilumaa