Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Oodatud otsekui oma koju

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

18. oktoobril andis Tartu Peetri kirikus ja 21. oktoobril Tallinna Püha Vaimu kirikus heategevuskontserdi organist Johannes Põld Saksamaalt.
Need tartlased, kes reedel lobjakat trotsides Peetri kirikusse tulid, said kuulda kõrgetasemelist kontserti, mille andis Saksamaal elav Johannes Põld.
Kontserdi avasõnad lausus koguduse õpetaja Kalle Mesila, kes nimetas organisti Peetri kiriku oreli suureks sõbraks ja väljendas tänu selle eest, mida Johannes Põld on teinud eesti kirikumuusika tutvustamise ja Peetri kiriku oreli heaks.
Kui möödunud aasta 11. novembril pärast kaheaastast taastamistööd 110aastane orel taaspühitseti, oli suur teene selles just Johannes Põllul, kes koos isa Toomas Põlluga on kogunud oreli taastamiseks 182 000 krooni. Oreli taastamine läks ühtekokku maksma 700 000 krooni. oreli taaspühitsemisele polnud organistil paraku mahti tulla. Nüüd võeti organist avasüli vastu – ta saabus otsekui koju.
Nõrkus vileorelite vastu
Johannes Põld, kes eesti keelest küll aru saab, kuid rääkimisega kimpu jääb, naerab, et esimene sõna, mis ta õppis, oli «ma ei tea». Enda sõnul on ta ikka tundnud huvi eesti orelimuusika vastu ja alati on kavas ka eesti muusikat. Nii leiab Saksamaal välja antud CD-lt «Orelimuusikaga läbi kirikuaasta» kaks pala Peeter Südalt.
Mõte hakata Tartu Peetri kiriku oreli taastamiseks raha koguma sündinud umbes kümme aastat tagasi, kui ta kuulnud isalt, et Tartu kirikute ainuke vileorel on korrast ära. Nii hakanud ta korraldama heategevuskontserte, millega ühtlasi tutvustas Saksamaal eesti kirikumuusikat. Viimane suur korjandus oli kolm aastat tagasi vanemate kuldpulmas. Sellisel pidustusel annetatakse Johannese sõnul hea meelega. Tookord saadi 5000 Saksa marka. Reedeõhtune kontsert oli taas Johannese kink kogudusele – seekord oreli hoolduseks.
Sündinud muusikuks
Kui kohtumisel ütles Johannes Põld, et ta on mõne aasta eest oreli sees käinud, kuid pole taastatud orelit veel proovida saanud, siis pärast kontserti oli ta õnnelik – Olev Kentsi töökoda on teinud head tööd.
Johannes Põld on koolitegelase ja pedagoogikaprofessor Peeter Põllu pojapoeg ja Bielefeldi koguduse endise õpetaja, E.E.L.K. Saksamaa praostkonna praosti Toomas Põllu poeg. Kui küsida, kas ta isa jälgedes ei tahtnud käia, naerab ta, et tema on muusik, teda huvitab ennekõike muusika.
Lõpetanud Saksamaal Detmoldi kõrgema muusikakooli A-kategooria eksamiga, on ta üle kümne aasta Detmoldi vanimas ja suurimas kirikus – Lunastaja kirikus – organistiks ja kantoriks. Tema juhatada on laste-, noorte- ja täiskasvanute koorid.
Oma töö eest liturgia alal omistati talle kirikumuusikadirektori tiitel, ta on välja õpetanud mitu laulukoori juhti, kirjutanud koraalidele palju eelmänge, Saksa evangeelses lauluraamatus on temalt kümmekond eelmängu. Ta on komponeerinud moodsas stiilis muusika hommikupalvuse tarbeks.
Selle kohta, et ta igal võimalikul juhul eesti orelimuusikat mängib, ütleb Johannes, et iga teine mängib ju isegi prantsuse orelimuusikat, mis on populaarne. Enda sõnul on ta proovinud igasuguseid oreleid, Eestis näiteks ka Võnnu orelit. Annetuse kohta ütleb Johannes Põld: «Ma ei taha teenida vaid enda taskusse, vaid teha head Eestile. Olen rõõmus, et saan anda.»
Nii oli Eestis veel teinegi heategevuskontsert, mille tulu läks Püha Vaimu kiriku kella taastamiseks. Organist loodab, et tal õnnestub kunagi puhkuse ajal veel Eestisse tulla, kuigi muusikalinnas Detmoldis on tal palju tööd ja muusikule esitatavad nõudmised on seal eriti kõrged.
Rita Pokk