Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Oodatud külalisena Soome muusikalist külakosti viimas

29.08.2012 | | Rubriik: Kirikuelu


Põltsamaa koguduse plokkflöödiansambel (juht Ülle Noormägi) ning Põltsamaa kultuurikeskuse segaansambel (Reet Sester) tegid toreda muusikareisi Kesk-Soome tuntud ülikoolilinna Jyväskyllä.

Põltsamaa koguduse plokkflöödiansambel tegutseb 1998. aasta jaanuarist. Esialgu mängis ansamblis üheksa inimest, pillide valik oli üsna väike ja oskused kasinamad.
Inimesed on elumuutuste tõttu liikunud ning ansamblisse on jäänud püsivalt mängima neli naist. Aastate jooksul oleme saanud pille juurde ning võime kuulajaid rõõmustada neljahäälse muusikaga, kus esindatud on kõik plokkflöödiperekonna pillid.
Plokkflöödimäng on meile meeldiv harrastus ja kooskäimise võimalus ning peab ütlema, et osa esinemiskutseid tuleb tagasi lükata, sest igale poole lihtsalt ei jõua.
Jyväskyllä sattusime luterliku koguduse kantori Risto Valtasaari kutsel, kes oma ansambliga Hyvät Jyvät musitseeris 2009. aastal Põltsamaa kirikus orelipäevadel.
Teenisime oma oskustega kaasa pühapäevasel jumalateenistusel vanas ja kaunis linnakirikus, mida kohalikud pruutpaaride eelistuse tõttu laulatuste kirikuks kutsuvad.
Kontsert toimus aga koguduse peakirikus, 1929. aastal uusklassitsistlikus stiilis ehitatud Taulumäe kirikus. Jyväskyläs kutsutakse seda inglite kirikuks, sest pühakoja seinamaalidel võib leida kokku 24 inglit.
Kava koosnes suures osas eesti muusikast, kus rahvamuusika intonatsioonid ja rahvapärased koraaliviisid vaheldusid kaasaja vaimuliku muusikaga. Neljahäälne plokkflöödimäng tõi kuulajateni lugusid renessansiajast ning koraaliseadeid meie lauluraamatu tuntud kirikulauludest.
Kohalikke vaatamisväärsusi ja ajalugu tutvustas meile sealse Eesti Seltsi sekretär, eesti päritolu aktiivne ja rõõmsameelne proua Mirja Knuuttila, kes suurest soovist tutvustada Eesti maad ja kultuuri organiseerib soomlastele reise Eestimaale, kutsub esinema tuntud Eesti inimesi, propageerib sealsete eestlastest üliõpilaste vahendusel eesti keele õppimist.
Jyväskylä piirkonna luterlikud kogudused on Põltsamaa koguduse ja kirikuga juba ammused tuttavad tänu Kesk-Soome misjoniseltsile Külvaja, kes on nii palvetööga kui materiaalse abiga toetanud meie koguduse lastetööd, kutsunud ellu mitmeid pühapäevakoole Põltsamaa ümbruses ja mujalgi Eestis.
Seetõttu oli meie muusikareis justkui taaskohtumine paigaga, kus sa tunned, et oled oodatud ja palvekätel kantud.
Ülle Noormägi

Teemad:

Valmistage Issanda teed; vaata, Issand Jumal tuleb jõuliselt! (Js 40:3a,10a)