Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Õnnistatud õppimine vaikuses ja palves

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Iseenda ja Jumalaga. Retriit Altmõisa külalistemajas 2012. a. Arhiiv

Usuteaduse instituudi korraldusel toimus laagrikeskuses Talu oikumeeniline retriidijuhendajate koolitus.

Selle viisid läbi Soome Evangeelse Luterliku Kiriku estofiilist emeriitpraost ja pikaajalise retriidijuhendamise kogemusega Raili Heikinheimo, Võru praostkonna praost Urmas Nagel ja Tartu ülikooli usuteaduskonna doktorant katoliiklane Kristel Põder.
Retriit ehk süvi, mis tähendab tavapärasest elust tagasitõmbumist, et kohtuda vaikuses vaimulike harjutuste ja intensiivse palveelu kaudu iseenda ja Jumalaga, on aina enam kohta leidmas EELK vaimulikus elus. Kristel Põder: «Tundub, et aeg on selleks küps, nagu ka osalejate huvi näitas.» Osavõtjaid oli kuusteist, kellest üheksa EELK vaimulikud.
Õppijate sooviks oli omandada praktilisi teadmisi ja kogeda läbi tegemise, lisaks osadus ja suhtevõrgustiku loomine mõttekaaslastega. Kõik koolitajad rõhutasid, et grupp oli motiveeritud ja tugev. Raili Heikinheimo pole kitsi kiidusõnadega: «Kõik oli nii õnnistatud: inimesed ja nende pühendumine, avatus, aktiivsus ja tõsine huvi.»
Retriidi traditsioone on erinevaid. Koolitus andis edasi süvi Soome mudelit. Urmas Nageli sõnul õpiti, kuidas retriiti üles ehitada, aega kasutada, millistest elementidest see võiks koosneda ja kuidas neid elemente iseenda ja teiste jaoks seletada.
Retriidi olemuse üle mõtiskledes rõhutab Põder: «Retriit on üks kiriku võimalustest tänapäeva inimesi teenida, siin kohtuvad juba kõrbeisadest alguse saanud vana traditsioon ja tänapäeva inimeste vajadused. Need haakuvad ja muude maade kogemuste põhjal on näha, et see on väga populaarne.»
Kätlin Liimets