Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Õnnistati hauakivi õpetaja Vello Salumile

04.09.2019 | | Rubriik: Kirikuelu

Hermann Kalmus ja Jari Kemppainen õnnistamas Vello Salumi hauasammast. Kirsi Urkko

25. augustil õnnistas diakon Hermann Kalmus koos Soome sõpruskoguduse Pälkäne pastori Jari Kemppaineniga kauaaegse Pilistvere õpetaja Vello Salumi (5.7.1933–30.11.2015) hauasamba Pilistvere kalmistul.

Hallikassinisest graniidist hauasamba kavandi autor on Raul Rajangu. Lõplik lahendus sündis koguduse juhatuse ja Vello Kolleegiumi (Hermann Kalmus, Maris Grosberg, Kalev Rajangu) koostöös. Töid tegi osaühing Renott.
Hermann Kalmuse sõnul on samba saamisloo taustaks 2015. aasta lõpus igavikku lahkunud Vello Salumi kujundatud hauaplats oma vanematele Põltsamaa surnuaial: „Ta kasutas keldi ratasristi kujundit ja selle stiili järgi valmis ka tema enda hauasammas. Sambal on lisaks sünni- ja surma-aastale ka tsitaat prohvet Miikalt: „Siis nad taovad oma mõõgad sahkadeks ja piigid sirpideks; rahvas ei tõsta mõõka rahva vastu ja nad ei õpi enam sõdima“ (Mi 4:3b). See oli Vello lemmikkirjakoht.“
Hauasamba kavandamisel peeti silmas ka õpetaja Salumi rajatud kommunismiohvrite mälestusmärgi ehk Pilistvere kivikangru stiili.
„Olen teostusega rahul. Üle kolme aasta on samba valmimiseks aega kulunud eelkõige seetõttu, et ootasime haua vajumist. Kivi on raske ning väärikas ja seda ei saanud panna kohe pärast matust. Ehitasime korraliku vundamendi ja nüüd on kivi paigas,“ ütles Pilistvere vaimulik Kalmus rahulolevalt.
Väärikas hauasammas on tõepoolest muljetavaldava suurusega, kaaludes 2700 kg. Samba valmimist toetasid lisaks Pilistvere kogudusele ka Eesti Memento Liit, Põhja-Sakala, Järva ja Türi vald.
Kätlin Liimets

Kristus ütleb: Kui mind maa pealt ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde! (Jh 12:32)