Esileht » Online » Online artiklid »

“On seal keegi?” – uus õpik leerikoolile

26.01.2010 | | Rubriik: Online artiklid

Kahe autori töö tulemusena on kaante vahele saanud uus leeriõpik. Meelis Holsting ja Jaak Aus on kokku pannud õpiku küsiva nimetusega "On seal keegi?".

Autorid annavad sissejuhatuses teada, et raamat "…avab natuke uksi, pannes küsima, kaasa mõtlema ja arutama, miks on maailmas miljoneid inimesi, kes oma elu on usaldanud Jumala hoolde, Teda usuvad ja Tema juhatust mööda elavad."

Seni on kogudused leeritöös kasutanud peamiselt Soome gümnaasiumi usuõpetuse õpikuid pealkirja all "Leeriõpik", samuti 1996. aastal ilmunud Toomas Pauli populaarset leeriõpikut "Maise matka poolel teel". Nüüd on võimalus tutvuda uue leeriõpikuga, vastavalt sellele, kuidas iga kogudus neid otsustab endale muretseda. Raamatus on kajastatud kõik see, mida leerikoolis läbitakse: Piibel, Vana ja Uus Testament, usutunnistus, sakramendid, 10 käsku, palve, õpetus kolmainsusest, kirikuaasta, kirikuajalugu, jumalateenistuse kord ja kiriklikud talitused. Raamat on illustreeritud kaunite värviliste fotodega ja huvitav lugeda ka usust kaugele jäänud inimesele, kes sooviks end usuteemadega veidi kurssi viia. Teemade sissejuhatamiseks on kasutatud ka erinevaid mõistujutte, nagu näiteks:

"Kus Jumal elab?" päris Kozker kord mõnedelt õpetatud meestelt, kes tal külas olid. Nad naersid tema üle: "Mida te räägite! Kogu maailm on täis tema kirkust!" Tema aga vastas oma küsimusele ise: "Jumal elab seal, kuhu teda sisse lastakse."

Loodetavasti leiab huviline info ikka üles ja vähemalt Kuressaare Laurentiuse koguduses kantseleis oli uus leeriõpik kohapeal tutvumiseks täiesti olemas. Viimane leerikursus (kõrvaloleval fotol), kelle leeriõnnistamine toimus 13. detsembril möödunud aastal, seda õpikut veel kasutada ei saanud. Loodetavasti aga uus kevadine leerikursus saab oma teadmisi täiendada ka selle õpiku abil. Lõpetuseks ja mälu värskendamiseks üks väike infokatke õpikust, nimelt on seal toredasti antud kirikulise meelespea, kus on järgmised soovitused:

Mobiiltelefon lülita juba õues välja.

Kirikusse sisenedes loe palve või tee ristimärk. Kui oled hilinenud teenistusele, leia endale sobilik koht laulu ajal. Pildistamiseks küsi luba.

Kui soovid kohtuda vaimulikuga enne jumalateenistust, tee seda aegsasti, sest vaimulik vajab enne jumalateenistust rahulikku aega.

Ära möödu korjanduskastist ükskõikselt, sest kirik toimib tänu annetustele.

Altarisse, kantslisse ja kõnepulti tohivad minna vaid selleks volitatud isikud.

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)