Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

On olnud tore kulgemine

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


 Ants Tooming (paremal) õnnitleb sinodil praostiks valitud nooremat ametivenda Kristjan Luhametsa. Kätlin Liimets

Just nii sõnas läinud kesknädalal Äksis peetud Tartu praostkonna sinodil praost Ants Tooming. Sinodisaadikud valisid ametit jätkama Pauluse koguduse õpetaja Kristjan Luhametsa.

Oli otsekui sümboolne, et pärast emakeelepäeva toimunud sinod kogunes Äksis, kus sinodilisi tervitas Tartu vallavanem Jarno Laur. Selles uhkes kirikus mõjus toetavana Ants Toominga jutluses öeldu, et Issand on andnud meile lootuse ja selle lootusega kanname meie kirikut. „Püha emakeelne jumalasõna on antud meie hoida ja see on suur ja eriline koorem. Selle meenutamine peaks meid tegema üliõnnelikuks,“ sõnas Tooming. 

Kahtlemata oodati sinodihooaja avanud peapiiskop Urmas Viilma sõnavõttu. Ta tänas praosti, kes on kaheksa aastat „tasakaalukalt ja alalhoidlikult praostkonda juhtinud“, ja tõi välja, et just Ants Toominga ettepanekul koguti meie kirikus annetus Ukraina heaks. Ka tunnustas ta piiskoppe, kellest on olnud kiriku juhtimisel palju abi. 

Mõtlemapanevat oli kirikupea kõnes omajagu, alustades viisakast arutelukultuurist, et inimesed üksteist verbaalselt ei peksaks, vaimulike puudusest ja vakantsetest kogudustest. Või neist vaimulikest, kes piirdudes pühapäevase jumalateenistusega kaotavad sideme kogukonnaga. 

Probleemina tõi ta esile kiriku järelkasvu ehk kristliku sõnumi jõudmise noorteni. Vaimulikel tuleb minna kooli ja lasteaeda ehk teisisõnu maailma. Inimeste hingeõndsuse pärast peavad kogudused võtma riski ja oma talente kasutades tegema kogukondadega koostööd, jagas ta mõtet. Kurb oli kuulda, et Paldiski kogudust võib praeguse olukorra jätkudes ähvardada sulgemine. 

Kõneks võttis peapiiskop ka kirikulehe. Ta kinnitas, et Eesti Kirik on see koht, mida ta täna usaldab. Ja et toimetus püüab olla tasakaalustatud. Peatselt aga ilmub kokkuhoiu põhjusel kuus üks leht vähem ning valmistatakse ette digiplatvormi, tutvustas lehe tulevikku toimetaja Kätlin Liimets

Sinodilistele esitas peapiiskop üleskutse mitte lasta paberlehel hääbuda. Oma panuse sellesse saab anda igaüks. Kui ettepanek oli, et iga kogudus annetaks toimetusele lehe juubeliaasta puhul 100 eurot, siis peapiiskop täiendas omalt poolt, et 1000 eurot oleks parem. 

Sinodilistel tuli sel aastal langetada mitu otsust. Vastu võeti järgmise aasta eelarve, mis tänavusest on tuhande euro jagu suurem – 11 978 eurot. Aga vähem väljaminekuid on plaanitud üritustele, raamatute ja ajalehtede tellimiseks ning annetusteks. Suurenenud on erinevatest üritustest osavõtuks ja vaimulike asendustasudeks mõeldud summa. Tulubaasi suurenemist nähakse eelkõige renditulust ja muust, mille all mõeldakse annetusi. Praostkonnakassa maksuks kinnitati 1,65 eurot liikmesannetaja kohta. 

Praostiks valiti 40 poolthäälega Pauluse koguduse õpetaja Kristjan Luhamets. Viimane tegi ettepaneku asuda abipraosti ametisse Maarja-Magdaleena koguduse õpetajale Aivo Prükile, kes ühehäälselt valitud sai. Praostkonna nõukogusse valiti Tiit Piiskoppel, Valdek Tagel ja Urmas Paju

Triin Käpp tegi ettepaneku koguneda järgmisel aastal Tartu Jaani koguduses. Võimalik, et enne jõutakse koguneda sarnasele konverentsile kriiside lahendamisest, nagu hiljuti oli Järva praostkonnas (vt EK 22.02). Ettepaneku tegi selleks õpetaja Kätlin Liimets ja leidis ka peapiiskopi poolehoiu.

Rita Puidet