Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Omad ja võõrad

28.10.2015 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Massikommunikatsioonist eravestlusteni, rahvusvahelistest poliitikute nõupidamistest kirikukohvilaua kõnelusteni haarab meeli ja eetriaega teema «Oma vs võõras, olija vs tulija». Jätkuvalt.
Telesaates «Plekktrumm» usutles saatejuht noort teoloogi küsimuses, mida kirikud arvavad maailma raputavast keerulisest olukorrast. Õigeusu taustaga Tauri Tölpt viitas Eesti Kirikute Nõukogu hiljutisele (vt EK nr 41) pöördumisele suhtumisest põgenike vastuvõtmisesse. Kirikud rõhutavad selles vajadust lähtuda ligimesearmastusest. Tölpt lisas, et teoloogilisest vaatekohast on oluline dualistlik lähenemine – kristlikus mõttes oleme kõik taevasesse isakoju teel olijad –, mis lubab ka põgenike teemat vaadelda kui ajutist.
Balti-, Põhjamaade ja Briti saarte juhtivate piiskoppide ühisavaldusest, mis neil päevil avalikkuseni jõudis, kõlas sümpaatselt meie kirikupea seisukoht, kus ta toonitab vajadust «pakkuda inimestele abi seal, kust nad oma põgenikuteed alustavad». Peapiiskop Viilma nimetab, et nõnda on teinud põgenikelaagrites juba aastakümneid Luterlik Maailmaliit.
Möödunud nädalal külastas Eesti Kiriku toimetust SLEY piiblikoolitaja teoloogiadoktor Erkki Koskenniemi, kes vahendas soomlaste praktikat misjonikäsu rakendamisel. Ta rääkis, kuidas kõik on lõplikult Jumala käes. Ka see, et muslimid võiksid Kristuse vastu võtta. Kas teel olija abistamisel on oluline pöörata ta võõrast usust enda omasse, see on küsimus.
Liina Raudvassar

Me ei heida oma anumisi Su palge ette mitte oma õiguse pärast, vaid Sinu suure halastuse pärast! (Tn 9:18)