Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Olla ja laulda Jumala kiituseks

22.06.2016 | | Rubriik: Kirikuelu

Ülle Reinsoo koos lastega suvises Kihelkonna koguduse lastelaagris. Erakogu

Sel aastal täitub Kihelkonna koguduse organistil, koorijuhil, heliloojal ja pühapäevakooliõpetajal Ülle Reinsool (55) 35 tööaastat Saaremaal.

Otsa kooli lõpetajana suunati Ülle 1981. aastal Lümanda kooli muusikaõpetajaks. Oma osa oli siin ka tema isa, Kihelkonna koguduse õpetaja Elmar Reinsoo kutsel asuda organisti-koorijuhi kohale. «Noore tallinlasena tahtsin ikka pealinna jääda, aga nüüd olen väga rahul,» heidab Ülle heatujuliselt pilgu aastate taha.

Pühapäevakool Lümandas
«Hakka juba rääkima, hakka juba rääkima!» kibelevad lapsed rõõmsalt pärast alguspalvet Lümanda kultuurimaja pühapäevakooli toas. Lümanda põhikooli huviringide seas on juba 25 aastat oma koha leidnud Ülle Reinsoo juhendatav Kihelkonna koguduse pühapäevakool. Võtab sõnatuks, kui kuulen, et möödunud hooajal käis kooli 71 lapsest tundides 41.
Iga laps saab tunnis kleepsu isiklikule kogumislehele. Ülle viitab, et küllap on see põhjuseks, miks puudumisi vähe on. Võõrustaja päikeselist ja pühendunud isiksust vaadeldes olen veendunud, et kleepsust üksi jääks väheks. Ülle keskendub oma tundides piiblilugudele ja joonistamisele. Suvistes lastelaagrites on ta enda südameasjaks võtnud piibliteemaliste lugude näidenditeks kirjutamise ja lavastamise.

Hea koostöö
Ülle peab lastetööd heaks ja vaimselt kosutavaks vahelduseks muusikutööle. «Lapsed on väga toredad ja tublid. Kooliga on hea koostöö, õppealajuhataja aitab leida iga nädal viiele toimuvale tunnile parimad ajad, et kõik soovijad saaksid osaleda,» lisab ta.
Küsimusele, kas lastetöö aastatega väsitanud pole, vastab Ülle, et kui töö oleks kaootiline, siis oleks raske. Tema juures käivad tunnis osaleda soovivad lapsed klassikaupa. Enamik lapsi on tuttavad juba lasteaiast – see on väikeses kohas töötamise võlu. «Kui on järjepidevus, tead, mida oodata, siis pole raske,» jagab usutletav aastatepikkust kogemust.
Esmalt isa kõrval, siis vend Renega koos koguduses teenides on aastad märkamatult möödunud. Rene Reinsoo on oma kolleegile ja õele Üllele mõeldes siiras kiituses: «Õde on tubli, teeb oma tööd südamega. Saame kenasti läbi. Ta on sõnapidaja ja konkreetne. On hea, kui on kindlus ja usaldus.»
Ülle rõõmustab, et vend pälvis aasta vaimuliku 2015 tiitli: «Ta on nii tore vend ja mul on uhke tunne, et temast on saanud tubli kirikuõpetaja. Kui ta tiitli sai, siis tulid inimesed mindki õnnitlema.»

Muusiku tegus elu
Praegu kuulub Ülle ellu peale organisti- ja lastetöö Lümanda lasteaia muusikaõpetaja amet, koguduse naiskoori ja segaansambli Collecta, Lümanda kultuurimajas segakoori ning naistrio juhendamine. Lisaks jätkub inspiratsiooni, et pea iga nädal oma kollektiividele mõni laul luua või seada.
Eks koorijuhtidel ole ju mure, kust uusi laule saada, ütleb Ülle justkui möödaminnes oma loomingu kohta. «Collectas laulame kuuekesi. Et kõik tunneksid oma vajalikkust, siis teen lauludes mõne koha ka kuuehäälseks,» jagab rõõmsameelne Ülle oma individuaalset lähenemist.
Laulude kirjutamise juures on Üllele kõige suuremaks väljakutseks teksti leidmine. Õige sõnum inspireerib. Tal oleks hea meel leida Eestimaalt inimesi, kes kirjutavad vaimulikku luulet, millest annaks laule teha. Ehk on mõni selline ka lugejate seas?

Tulevikulootus
Ülle, Rene ja nende ema Helmi meenutavad särava ja sooja naeru saatel, et 2014. aastal pälvis koguduse naiskoor Saaremaa vokaalansamblite päeval žürii poolt ilusa «Tulevikulootuse» preemia. Öeldi, et selles mõttes tulevikulootus, et tahame ka küpses eas olla nii toredad ja väärikad.
Mõne aasta eest tekkis Üllel mõte naiskoori lauljatele juubelite puhul laul kinkida. Praeguseks võivad üheksast lauljast lausa viis – Erna Tamkivi, Asta Salumaa, Vahtra Rein­vald, Lenna Albo ja Enda Kokk – rõõmu tunda pühendusega teosest. «Olla ja laulda Jumala kiituseks on parim, mida oma elus olen kogenud,» ütleb Ülle.
Kätlin Liimets

See ei sünni väe ega võimu läbi, vaid minu Vaimu läbi, ütleb vägede Issand. (Sk 4:6)