Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Oleme rändurid tuulte teel

06.12.2013 | | Rubriik: Online artiklid

Arved Paul, Tuulte teel. Eesti autorite helitöid Arved Pauli luulele. Koostanud ja toimetanud Aivi Otsnik, noodigraafika Mattias Aabmets, Toomas Pauli saatesõna, kujundanud Maarja Vannas. EELK Kirikumuusika Liit, 2013. 192 lk.

Me kõik oleme rändurid tuulte teel. Koguni rännusiht võib olla ühine – ikka silmapiiri poole. Kuid igaühele meist on seejuures antud kanda oma koorem, mida ei saa tõsta teiste õlule. Lugedes paljude eelmise sajandi algupoolel Eesti aegu ja varem sündinud inimeste elulugusid, on minus üha kasvanud sügav austus nende vastu, kes heitlikke olusid trotsides suutsid jääda vaimselt murdumatuks, tehes head seal, kus see on olnud võimalik ja nii kaua kui võimalik. Üks selliseid oli vaimulik, luuletaja ja kunstnik Arved Paul (1913–1960). Tema 100. sünniaastapäeva puhul andis emeriitvaimulik dr Toomas Paul koostöös EELK Kirikumuusika Liiduga oma isa mälestuseks välja noodikogumiku „Tuulte teel”. „Vaimuliku (päris)töö on ses suhtes sarnane interpreedi omaga, et looming on olemas vaid konkreetses hetkes. Jutlused ning kõnelused inimestega jäävad tollesse tundi ning haihtuvad sealsamas, nagu muusikahelid. Parimal juhul jääb midagi kuulajate südamesse, kuid pikapeale kaob seegi koos mäletajatega,” kirjutab eessõnas Toomas Paul. Nii see on. Helid elavad ainult niikaua, kui need helisevad, küll aga võivad nende eluiga pikendada kirjapandud noodiread, mis jäävad ootama uut elustamist ehk interpreeti. Uues noodikogumikus on poolsada Arved Pauli luuletust, mille on helidesse voolinud 18 eesti heliloojat.

Edasi loe Sirbist.

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)