Esileht » Uudis » Uudised »

Olavipäevad Vormsil

19.08.2015 | | Rubriik: Uudised

Vormsi-olavipäev-teenistusTänavused olavipäevad Vormsil keskendusid kirikule ja selle taas­õnnistamise 25. aastapäevale. Vormsi nimipühaku Olavi nimepäev on saarel sama hästi kui rahvuspüha – sel päeval heisatakse lipud ja ametiasutustes on vaba päev.
Traditsiooniline oli olevipäeva eelõhtul öömissa kirikus, mille järel kirikulised suundusid küünaldega surnuaiale. Enne öömissa algust näidati kiriku seinale arhiivikaadreid kiriku renoveerimisest.
Päevade tipphetk oli pidulik eesti-, rootsi- ja soomekeelne jumalateenistus, kus peale peapiiskop Urmas Viilma teenisid piiskop Tiit Salumäe, Vantaa Rekola koguduse emeriitpraost Jukka Yrjölä, õpetajad Patrik Göransson ja Tiit Pädam, Vormsi koguduse diakon Ants Rajando ja diakon Meelis Malk.
Seltsimajas peetud seminaril rääkisid kunagine saare metsaülem ja üks kiriku taastamise eestvedajaid Ants Varblane, piiskop Tiit Salumäe jt. Ants Varblane kutsus kõiki oma meenutusi tollest ajast kirja panema, sest tema hinnangul vääriks Vormsi kiriku taastamise lugu raamatut.
1980. aastateks oli Vormsi kirik nukras olukorras: katus oli läbi ja ka seinad kehvas seisus, kirikus oli tuld tehtud ja puudus põrand. Jumalakoja taastamiseks lõid vormsirootslased Rootsis Vormsi kiriku fondi, mille kaudu koguti raha kiriku taastamiseks. Rahasumma, mida fondi kaudu suudeti koguda, oli suur, kuid lisaks toetati materjalide hankimise, töötundide jm näol.
Vana traditsiooni kohaselt, kui kirik on korra välja pühitsetud, peab seda sisse pühitsema kolm piiskoppi. Nii osaleski Vormsi kiriku taasõnnistamisel 1990. aastal toonane peapiiskop Kuno Pajula, Rootsist Stockholmi piiskop Henrik Svenungsson ja Soomest Porvoo piiskop Erik Vikström.
Eesti Kirik

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)