Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Oikumeenilise žürii võidufilm

11.12.2019 | | Rubriik: Kultuurielu

PÖFFlogoSel aastal 23. korda toimunud kõrgetasemelisel Pimedate Ööde filmifestivalil näidati üle 250 mängufilmi ja purustati publikurekord.

Kuuendat korda valis põhiprogrammi 21 filmi seast oma lemmiku ka oikumeeniline žürii. Oikumeenilisse žüriisse kuulusid Eesti Kirikute Nõukogu president Andres Põder, ajakirja Teater. Muusika. Kino peatoimetaja Madis Kolk, EELK avalike suhete spetsialist Regina Hansen, roomakatoliku kiriku pressiesindaja Marge Paas.
Žürii eesmärgiks on tõsta esile film, mis stsenaariumi, näitlejate rollimängu ja lavastuse kaudu esindab kristlikke või maailmavaateüleseid üldinimlikke põhimõtteid, empaatilist ja üksteisega arvestavat elukorraldust, traditsioonilisi eluväärtusi ja elu pühadust.
Žürii preemia pälvis Saksa-Austria film „Mustlaskuninganna“ (režissöör Hüseyin Tabak), mille peategelane Ali (rolli eest pälvis Alina Serban festivali parima naisnäitleja preemia) on kõigi kriteeriumide järgi liigitatav kaotajate sekka, kuid ometi keeldub ohvri rollist, rühib elus edasi ja nõuab ka teistelt pingutust ning lugupidavat ja väärikat kohtlemist. Üha edasi püüeldes, oma põhimõtetele kindlaks jäädes kummutab ta ümbruskonna eelarvamused.
Teiseks žürii lemmikuks oli Andres Põderi sõnul Venemaa film „Läbi musta klaasi“ (režissöör Konstantin Lopushansky), mida ta isiklikult väga soovitab. „Kandidaadid olid võrdväärsed ja kuna teist preemiat polnud, siis tuli valik teha,“ jagas Põder. Preemiata jäänud filmi sündmustiku realiteet oli natuke sümbolistlik, meenutades veidi Tarkovski loomingut.
Filmi sõnum oli, et pühadus on ka meie ajastul võimalik, ehkki vaimsuse allakäik, eetilis-religioossete põhimõtete taandumine küünilisuse ja vulgaarsuse, hingetu materialismi ees on omandanud kohati apokalüptilise ulatuse.
Kätlin Liimets

Tänu olgu Jumalale, kes ei ole heitnud kõrvale mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust! (Ps 66:20)