Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Oikumeenilise aastapreemia pälvis usuteaduse instituut

21.12.2016 | | Rubriik: Kirikuelu

Rõõmsad tunnustamise üle: Ove Sander (vasakul) ja Randar Tasmuth. Sirje Semm

Eesti Kirikute Nõukogu 2016. aasta oikumeeniline aastapreemia anti EELK Usuteaduse Instituudile ja tänukiri Tunne Kelamile.

Pidulikul üritusel Pirita kloostris tervitasid EKNi asepresident piiskop Philippe Jourdan ja justiitsminister Urmas Reinsalu. Minister ütles, et EKN on väärikas partner valitsusele. Ta julgustas kirikuid väljendama selgelt oma sotsiaalset sõnumit ning koonduma kristlike väärtuste ümber, sest need määravad ära selle, kes me riigi ja rahvana oleme. «Kristlaseks olemine on vastutus,» lisas Reinsalu.
Tervituse tõi ka siseministeeriumi usuasjade osakonna juhataja Ilmo Au. Sel aastal tähistas Eesti vanim erakõrgkool UI suurejoonelise reformatsioonikongressiga instituudi 70. aastapäeva, millest sai osa suur hulk teoloogilise mõtte arengust huvitatud inimesi. Ilmo Au on UIs 23 aastat õpetanud eesti keelt ning on ka sama kooli vilistlaseks, kristliku kultuuriloo magistriõppe esimese lennu lõpetaja (2006).
Oma tervituskõnes ütles ta: «Kui inimene seitsmekümneseks saab, hakkavad vanaduse vaevad üha rohkem tunda andma. Instituudi toimimise vundamendi on ladunud patriarhid Uku Masing, Evald Saag, Elmar Salumaa, Ago Viljari … Ja see vundament kannab, hoides instituudi loomisaegseid väärtusi ja olles samas avatud ka muutustele. Vanaduse vaevadest pole siin märkigi.»
Tunnustuse andis üle EKNi president Andres Põder, kes oma tervituses pidas aasta jaoks oluliseks märksõnaks oikumeenilise liikumise jõulist edasiminemist maailmas. Oikumeenilise aastapreemia saajat EELK Usuteaduse Instituuti iseloomustavad märksõnad avatus muutustele ja toetumine kandvatele väärtustele. Aastapreemia võtsid tänumeeles vastu usuteaduse instituudi rektor Ove Sander ja dekaan Randar Tasmuth.
EKNi tänukirja pälvis Euroopa Parlamendi saadik Tunne Kelam, kes on teinud tänuväärset tööd inimõiguste ja usuvabaduse heaks ning tutvustanud Euroopa kristlikku pärandit. Tänukirja võttis vastu Tunne Kelami abikaasa Mari-Ann Kelam. Muusikaga rõõmustasid Liina Jõks klaveril, Katariina Jõks plokkflöödil ja Eerik Jõks lauluga.
Sirje Semm

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)