Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Oh, oleks minu olemine

13.01.2021 | | Rubriik: Nädala ringvaade

See on kena soov, mida on kasutatud juba rahvaluules ja taolise algusega salme on kirjutatud üles ka kaugel Siberis Omski oblastis. Enam kui sada aastat tagasi sündinud Emilia Naarits laulis kaugel kodumaale mõeldes, et teeks toa tuulele ja sauna saare oksale. Millest täpsemalt on unistatud sadu aastaid või aastakümneid tagasi, saab kirjapandu vahendusel lugeda. Nii ka sellest, mis laias plaanis on juhtunud. Võtsin huvi pärast vaadata, mis kodusel maakamaral ja kaugemalgi juhtus enne kogu maailma vapustanud sõda. 

Oli see kuidagi alateadlik, aga valisin uuritavaks aastaks 1936. Ja selgus, et 8. jaanuaril kirjutas riigivanem Konstantin Päts alla otsusele korraldada rahvahääletus põhiseaduse muutmiseks. Hääletus toimus poolteist kuud hiljem. Veel toimusid nimetatud aastal Pirita kloostri 500. aastapäeva üritused ja kinnitati mitu usulise ühingu põhikirja. 

Tõenäoliselt saab riigis valitsenud meeleoludest pildi vanu lehti lugedes. Kindlasti oli see ärev aeg ja paralleeli võiks tõmmata tänapäevaga, mil vaat et iga hingetõmbega tunned rahutust, ärevust, ebakindlust, ülepolitiseeritust. Kodust väljudes ei tea ette, kunas või kus sind võib tabada solvang, olgu siis võõra või tuttava poolt. Õli tulle lisab muidugi koroona.

Palun alanud aastalt meile, ka mulle, kannatlikkust, kannatlikkust ja veelkord kannatlikkust. Meie ei tea, milleks meid ette valmistatakse, aga peame valmis olema seda vastu võtma ning vajadusel ka toime tulema raskuste ja kannatustega. Hiljuti pühapäeva hommikul ühte kirikusse minnes leidsin ootamatult pühakoja ukse kinni olevat, aga see ei tähenda, et Jumalat polnud kodus. Ta on alati kodus, kui me teda ootame. Tema kodu on iga kristlase südames, kui vaid soovida. 

Rita Puidet

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)