Esileht » Uudis » Esileht »

Nõudlik repertuaar lauljaid ja dirigenti ei heiduta

06.05.2015 | | Rubriik: Esileht

Tallinna Kaarli koguduse kontsertkoor on laulnud 25 aastat. Läinud teisipäeval andis koor kontserdi kodukirikus.

Juubeliaasta tähistamist alustati juba läinud aasta septembri lõpul jumalateenistusel Kaarli kirikus, kus koori juhatasid kõik eelmised ja praegused dirigendid. Jagati tänusõnu ja meenutati olnut. Kevadkontserdid võtavad juubelihooaja kokku.
Koori asutaja Piret Aidulo ütleb, et tegu on heade lauljatega, repertuaaris on loomingut Cyrillus Kreegi nõudlikest rahvakoraali seadetest eesti heliloojate uudisteosteni. Ka tõstab ta esile huvitavaid kaastöölisi, näiteks peadirigent Raul Talmarit, kes on koori eesotsas sügisest 2012. Tema juhendamisel on koori repertuaari lisandunud hulk huvitavat koorimuusikat, näiteks Mart Siimeri jõululugu «Neljas kuningas», mille helilooja kirjutas spetsiaal­selt Kaarli kiriku jaoks.
Mullu esitati Rakveres Toomas Rannu helitöö «Alguses», mis oli Memento tellimusel kirjutatud märtsiküüditamise aastapäevaks. Koostöös teiste kooridega on korduvalt ette kantud Hugo Lepnurme kantaati «Lunastus Kristuses».
Aasta tagasi võtsid kontsertkoor ja kammerkoor Canorus koguduses tegevuse lõpetanud segakoorilt üle kohustuse hoida 152 aasta pikkust segakoorilaulu pärandit Kaarlis. Koori 25 aktiivsest lauljast on suhteliselt algusajast ridades Riho Kinksaar ja Risto Pomerants, kes on olnud ka koorivanema rollis. Aga nagu ikka, võiks dirigendi sõnul meeslauljaid, eriti tenoreid, olla rohkem. Praegu toimuvad proovid üks kord nädalas, harjutatakse kolm tundi järjest.
Koor on välja andnud kolm CDd ja pälvinud kahelt konkursilt kuldmedali: V rahvusvaheliselt Orlando di Lasso nimeliselt koorifestivalilt Roomas (1998) ja IX rahvusvaheliselt rahvalaulude koorikonkursilt «Euroopa ja tema laulud» Barcelonas (2006). Tunnustatud on neid teistelgi konkurssidel. Aastate jooksul on koori peadirigentideks olnud Ene Üleoja, Heli Jürgenson, Mikk Üleoja ja Marika Kahar, kes on samuti koori asutaja.
Iga päev nii head muusikat ei kuule ja esinemist ei koge. Koguduse diakon Saima Sellak-Martinson, kes kontserdi sissejuhatuseks palvesõnad lausus, kiitis esinemist ja toredaid inimesi. Huvitava kõlapildi lisas Meelis Vahari keelpillikvartett. Põnevat kontserti, kus kõlas ka õigeusumuusika, tõstis esile ka kirikumees Jaanus Ruiso, kes on ise kontsertkooris laulnud ja laulab praegu koguduse kammerkooris Canorus. Kahes lihtsalt ei jõua, tunnistab laulja.
23. mail kutsub koor end kuulama Rootsi-Mihkli kirikusse.
Rita Puidet

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)