Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Noored eesti interpreedid esinesid Ameerikas

19.05.2006 | | Rubriik: Kultuurielu

Käesoleva aasta märtsis-aprillis sai pastor Heino Nurga eestvedamisel teoks noorte eesti muusikute kontsertturnee Ameerikas.
Kersti Ala-Murr, Kristjan Randalu, Triin Maran ja Heino Nurk pärast üht kontserti Princetonis.

Üles astusid sopran Kersti Ala-Murr, kes elab Norras; metsosopran Triin Maran, kes elab Saksamaal, ning Kristjan Randalu, kelle praeguseks elukohaks on New York Ameerikas.

Ulatuslik kava, mis kontsertidel varieerus, koosnes Händeli, Bachi, Pergolesi, Rossini, Tobiase, Saare, Türnpu, Kreegi, Tubina, Kapi, Bizet’, Gounod’, Massenet’ jt loomingust. Kokku anti üheksa kontserti: Silver Springi Calvary kirikus, Baltimore Markuse kirikus koguduse aastapäeva jumalateenistusel, Eesti Vabariigi Washingtoni suursaatkonnas, Lakewoodi Eesti Majas, Seabrooki kirikus ja Princetonis Salong 33s.

Loomulik ja lihtne

««Nii ilusaid ja võimsaid hääli pole siin Lakewoodi Eesti Majas enne kuuldud,» kinnitas üks vaimustatud kontserdikülastaja pärast etendust,» kirjutatakse kontserdiarvustuses Vaba Eesti Sõnas. Ja samast edasi: «Mõlemate lauljate esinemismaneer oli väga loomulik ja lihtne. Puudus toretsev hoiak, mis tänapäeval tihti iseloomustab noorte interpreetide käitumist. /…/

Eriti huvitavaks osutus Washingtoni kuulajaskonnale kahtlemata kava teine osa. Esindatud olid tuntud Eesti heliloojad möödunud sajandist, kelle laule paljud kuulajaskonnas kuulsid esmakordselt. /…/

Kristjan Randalu saatis soliste peenetundeliselt ja paindlikult, mis võimaldas lauljatel musikaalselt interpreteerida kompositsioone vastavalt nende sisemisele dünaamikale.

Esmaspäeval, 27. märtsil esinesid muusikud Washingtoni Eesti suursaatkonnas osaliselt ilmaliku programmiga. Kavas olid muu hulgas aariad Bizet’ ooperist «Carmen», Offenbachi ooperist «Hoffmani lood» ja Tambergi ooperist «Cyrano de Bergerac», mille noored lauljad esitasid meisterlikult. Peamiselt rahvusvahelisele kuulajaskonnale tõlkis laulude eestikeelset teksti pastor Heino Nurk, kes oli ka noorte muusikute USA ringreisi korraldaja.»

Mitmekesine kava

Baltimore Eesti Organisatsioonide Bülletäänis kirjutatakse kontserdist saatkonnas Washingtonis: «Kuna kuulajaskond koosnes nii eestlastest kui ka mitte-eestlastest, tervitas saatkonna kultuuriatašee Jonatan Vseviov kuulajaid inglise keeles.  Ta rääkis lühidalt Eestist ja tutvustas esinejaid. /…/

Saatkonnas esitatud ulatuslik kava hõlmas ooperit, operetti, muusikali ja eesti klassikalist laulu. Lauljatarid esitasid nii soololaule kui ka duette. 

Ilus ja hea oli kuulata noorte kunstnike meisterlikus esituses mitte ainult tuntud lugusid nagu näiteks «Habenera» G. Bizet’ «Carmenist» või «Barkarool» J. Offenbachi «Hoffmanni lugudest», vaid ka vähem tuntud muusikapalasid, nagu «Ju õhtune on õu» E. Tambergi ooperist «Cyrano de Bergerac». Kontserdile järgnes saatkonna poolt korraldatud vastuvõtt, mis pakkus kontserdilistele kena võimaluse kunstnikega tutvuda ja ühtlasi oma keskel vestelda.»

Sopran Kersti Ala-Murr on saanud hariduse Tartu H. Elleri nimelises muusikakoolis ja Eesti Muusikaakadeemias. Alates 1996. a elab Norras ning on õppinud Åse Nordmo Lųvbergi, Kåre Ųrnungi ja teiste juures. Lisaks on ta end täiendanud Karlsruhes prof Maria Venuti käe all ning erinevates meistriklassides.

Metsosopran Triin Maran alustas lauluõpinguid Tartu H. Elleri nimelises muusikakoolis ning õppis 1999–2001 Eesti Muusikaakadeemias Pille Lille ja Nadia Kuremi lauluklassis. Aastal 2005 lõpetas Karlsruhe Riikliku Muusikaülikooli prof Maria Venuti lauluklassis ning käesoleval ajal jätkab õpinguid Saarbrückeni Muusikaülikoolis ooperi- ja draamanäitlemise erialal prof Rosemarie Bühler-Fey käe all.

Pianist Kristjan Randalu alustas 6aastaselt klaverimänguga Tallinna Muusikakeskkoolis. 1988. a alates õppis klassikalist ja jazz-klaverit Karlsruhe ja Stuttgarti muusikaülikoolides. Õpingutele lisandusid tunnid John Taylori juures Kölnis. 2001 jätkas ta õpinguid Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias. Aastal 2003 siirdus New Yorgi City College’isse, alates 2004 jätkab magistriõpinguid Manhattan School of Music’is jazz-klaveri alal.

Välisajakirjanduse põhjal

Sirje Semm

See ei sünni väe ega võimu läbi, vaid minu Vaimu läbi, ütleb vägede Issand. (Sk 4:6)