Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Nõo kirikuaias tehti teatrit

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

22. septembril, kalendrisuve lõpusirgel oli Nõo Püha Laurentsiuse kiriku ümber näha nobedat sagimist ning kuulda ilusat muusikat, kui kohalik näitetrupp esitas kirikuaias koguperenäitemängu «Metsast leitud kirik».

Märgid sügise saabumisest olid pühapäeval vägagi ilmsed. Tujukad vihmasagarad ning jahedad tuuleiilid ütlesid tere tulemast kõigile, kes ilmaolusid trotsides sammud Nõo kirikuaeda otsustasid sättida, et osa saada kolmandat ja viimast korda esitamiseks võetud Nõo kirikulugu tutvustavat näidendit (esietendus toimus Nõo koguduse kuulutusnädalal 11. augustil).
Kahetsemiseks siiski kellelegi põhjust ei antud, sest harrastusnäitlejate entusiasmiga ette kantud lugu haaras sedavõrd, et vihmast märjad varbad tulid meelde alles siis, kui etlejad publiku tunnustava aplausi saatel kummardusi tegid.
Nõo koguduse õpetaja Mart Jaanson pidi pühapäeval mitu korda musta ametikuue selga tõmbama, sest peale peajumalateenistuse kandis ta talaari ka õhtul näitlejana koguduse ette astudes. «Mina mängin iseennast,» muheles Jaanson enne etendust kirikulehele selgitusi jagades, lisades, et ei autor ega lavastaja teinud talle kirikuõpetaja rolli osas suuremaid ettekirjutusi. Teised näitlejad on tema sõnul Nõost välja kasvanud noored, samuti osales koguduse koor ning orelit mängis Edoardo Narbona.
Sellest, kuidas metsast leiti kirik (rahvaluuleandmetel koguni neljal korral) ja kuidas Nõo kiriku ümber on elatud paremaid ja halvemaid aegu (sõdade ja katku järel olid ajad, mil inimene teist inimest naljalt ei kohanud ja unistust «kümnest suitsust» ehk talust võis lubade endale ainult prohveti võimetega kirikuõpetaja), kirjutas näidendi kirjanik Juhani Püttsepp.
Ta tegi seda näitetrupi palvel, keda paari aasta tagune edu Asta Marandi kirjutatud ja kirikuaias ette kantud näidendiga «Keiser Nõos» innustas uue kirikuteemalise lavatööga üles astuma. «Meil ei tulnud kirjutajat kaugelt otsida, sest võimekas literaat on oma koguduse keskel olemas,» selgitab Mart Jaanson.
Tellimuse vastu võtnud Pütt­sepp seadis sammud Eesti Kirjandusmuuseumi rahvaluulekogudesse, kust Mandri-Eesti ühe vanima kiriku ja kirikukihelkonna kohta ohtralt kohapärimust leida võib. Peale kitsalt Nõo kirikuga seotud lugude põimis autor oma loosse ka teisi, üle Eesti tuttavaid motiive ning eraldi vennastekoguduse ainesest teadaolevat.
Muusikalise kujunduse tegid Mart Jaanson ja Liis Aliste, tüki võttis lavastada Andri Viinalass, kes ise mängis lavastuses röövel Matsi rolli, kellest loo käigus saab tubli ristiinimene.
Liina Raudvassar