Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Avinurme kirik sai uued tornikellad

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Avinurmes käib elu nn Saksa täpsusega, võime käekellad tornikellade järgi õigeks sättida. Foto: Krista KallavusTeisel jõulupühal pühitseti Avinurme kiriku uued tornikellad Sola Christus, Sola Gratia ning Sola Fide, vana kell Sola Scriptura teenib edasi surnuaia kabelis.
Pühitsustseremoonia viis läbi Tartu praost Joel Luhamets, teda assisteerisid kohalik vaimulik Rene Alberi ja Avinurmega seotud teoloog Malle Pärn.

Helded andma
«Tegelikult sai kõik alguse mõttest, et meie surnuaia kabel vajab tornikella,» meenutab õpetaja Rene Alberi suure projekti tagasihoidlikku algust. Ta räägib, et 2007 alustati isegi korjandust kabelikella muretsemiseks, ent siis plaan muutus: «Viime kirikukella kabelisse ning muretseme kirikusse uued, ühe asemel kolm, et kõlaks pühakojale vääriliselt.»
Ideed toetas tõsiasi, et kirikus kasutatud kell Sola Scriptura ehk Üksnes Pühakirjast ei ole Avinurme kirikule mõeldud, vaid toodud pärast sõda Narvast, ning oma mõõtmetelt ei passi hästi kirikukella ülesannetesse.
Uued tornikellad maksid ligi 900 000 krooni. Enamiku rahast eraldas Põllumajanduse Registrite ja Infor­matsiooni Amet, Avinurme rah­va omaosalus oli alla 90 000 krooni. Viimase kokkusaamine ei tekitanud raskusi. Praegu saab õp Alberi kinnitada, et nõutud 87 204 krooni on «kuhjaga tasa».

Mitte ainult pühapäeval
«Mul on väga hea meel teatada, et üle 200 kohaliku inimese on oma vabast tahtest teinud annetuse. Eilsel volikogu koosolekul «avastas» veel mitu inimest, et mina tahan ka tingimata oma osa anda, kuigi summa oli siis juba koos,» ei jäta vaimulik rõõmu vaka alla.
«Ma nimetan seda Avinurme omapäraks, et rahvas suudab üheskoos suuri asju teha. Ühiselt mõeldakse, kuidas muuta oma elukeskkonda inimväärsemaks. Ma kinnitan, et Avinurme inimestega on rõõm koos ideid teoks teha, sest töökoorem ja vastutus on jagatud,» võtab Alberi iseloomustada oma koguduse inimesi.
Kellad valati Saksamaal firmas Rudolf Perner GmbH&Co ning need paigaldas Mäeväli Orelitöökoda OÜ Toomas Mäevälja juhtimisel, paigaldamisega seonduvasse panustas ka Rändmeister OÜ.
«Avinurmes käib elu nn Saksa täpsusega, võime oma käekellad tornikellade järgi õigeks sättida,» muigab Rene Alberi, tutvustades, et uued kirikukellad ei anna märku vaid saabuvast jumalateenistusest, vaid teatavad ka täis-, veerand- ja pooltunni möödumist. Need on vastavalt seadistatud.
Hingekella helistamiseks tuleb vajutada vastavat nuppu, mis käivitab helina iga seitsme sekundi järel. Nöörist tõmbamise võimalust enam ei ole.   

Liina Raudvassar