Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Viru-Nigula vanast pastoraadist saab turismiobjekt

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Viru-Nigula kogudus on sõlminud sihtasutusega Virumaa Muuseumid lepingu, et elavdada sealses vanas pastoraadis aastaringset kultuurielu.

Viru praosti Avo Kiire sõnul on Viru-Nigula kogudusel lisaks pühakojale kolm kinnistut, millest üht kasutatakse kogudusetööks, üks, ehk siis niinimetatud vana pastoraat on välja renditud valla muuseumile ning kolmas, nõukogude ajal ehitatud elamu, seisab praegu tühjana.

Vana pastoraat, mille mantelkorsten on pärit 14.–15. sajandist, paelub külastajaid oma ajaloo ning kohaliku kultuuriloo kajastamisega, siin on töötanud pastorist keele- ja kirjamees Otto Wilhelm Masing. Abivallavanem Ervins Veitsursi sõnul pakub viieaastane koguduse ja valla kolmepoolne leping Virumaa Muuseumiga võimaluse elavdada kohalikku kultuurielu, aga ka lülitada pastoraat kui vaatamisväärsus Virumaa turismiobjektide hulka, mis tooks siia hulgaliselt külastajaid. Vaid nõukogude ajal haigla ja kooli internaadina tegutsenud pastoraadihoones tehti remonttöid ning eemaldati osa vaheseinu. Seni oli muuseumina tegutsenud hoone avatud külastajaile ainult suveperioodil. Pühapäevaõhtuti püütakse külastajaile pakkuda põnevat mõttearendust sarjaga «Pühapäevakool», kuhu oodatakse kõnelema tuntud vaimu- ja kultuuriinimesi.

Koguduse diakoni Heinar Roosimägi sõnul ei saa Viru-Nigulas kogudusetööst rääkida, kuivõrd tema teenib põhiliselt siiski Lüganusel ning Nigulas toimuvad vaid teenistused ja talitused. Viru-Nigula koguduses on annetajaliikmeid 100 ringis ning hingi ligikaudu 600. «Viru-Nigula nagu ka Kunda kogudus vajab kindlasti oma vaimulikku,» tõdes Roosimägi.

Mari Paenurm