Esileht » Online » Online artiklid »

Niiskus lõhkus Tartu Jaani kiriku portaali

24.11.2011 | | Rubriik: Online artiklid

Tartu ühe tähtsaima vaatamisväärsuse, keskaegse Jaani kiriku niiskuses lagunenud portaali katab tõrvapapp, hädavajalikku remondiraha ei ole kogudusel seni leida õnnestunud.

«Olukord ei ole üldse hea,» ütles Jaani kiriku tegevjuht Juhani Jaeger eile hommikul ja kiirustas ka lisama, et õnneks ei ole kiriku portaali olukord tänu ajutisele kattele avariiliseks muutunud. Midagi kellelegi pähe ei kuku.

Portaali lagunemine pole kirikule uus teema. Taastatud Jaani kirik avati 2005. aastal. Et glasuuritud kividest katusega portaal niiskust ei talu, ilmnes aasta hiljem. Siis pandigi ajutine tõrvapapp.

Jaegeri sõnul on näha, et kogu vihm, mis torni lääneküljele sajab, valgub alla ja koguneb esimesele eenduvale pinnale ehk portaali katusele. «Kui ajutist katet veel ei olnud, lõhkus kõvasti,» lausus ta.

Tähelepanu väärib, et probleem on ilmnenud just portaalil, aga samamoodi ehitatud tugipiilaritel mitte. Mõlemat katab glasuuritud kivi.

«Viidatud on, et portaal jäi omal ajal restaureerimisel kõige viimaseks. Kas on kasutatud mõnd muud materjali või pole töö olnud võrreldes varem restaureeritud tugipiilaritega nii kvaliteetne,» pakkus Jaeger põhjusi.

Edasi Postimehest.

Järelikult ei ole te nüüd enam võõrad ja majalised, vaid pühade kaaskodanikud ja Jumala kodakondsed. (Ef 2:19)