Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

Niguliste kirikus

25.11.2020 | | Rubriik: Teated

Igal laupäeval ja pühapäeval algusega kell 16 toimuvad kirikus traditsioonilised orelipooltunnid. 29. novembril on orelipooltunnid kell 13, kell 15 ja kell 16. Jõuluaega alustatakse jõulukuuse avamisega esimesel advendil, 29. novembril. Klassikalist ja kaasaegset orelimuusikat esitavad Niguliste muuseumi organistid Andres Uibo ja Tiit Kiik.

Juba viiendat aastat ehib jõulupuu dekoratsioonifirma Shishi. Sellelgi aastal jääb jõulukuuse teema kuni avamiseni kõigile üllatuseks. Jõuluaeg kestab Niguliste muuseumis 10. jaanuarini 2021.

Avatud on näitus „Christian Ackermann. Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas“. Näitus tutvustab Eesti barokiajastu skandaalseima ja võimekaima kujuri ning Eesti esimese vabakunstniku Christian Ackermanni (tegutses Tallinnas u 1674‒1707/1710) elu ja loomingut.

Noor andekas Ackermann jõudis Tallinna 1670. aastate algul. Ta abiellus senise linna parima puunikerdaja Elert Thiele lese Anna Martensiga ning sai temaga liiga ruttu pärast laulatust lapse, eirates seega tolleaegse ühiskonna moraalinorme. Lisaks asus Ackermann võitlusse tsunftimeistritega, et kehtestada end vabameistrina. Ackermanni radikaalsus tekitas vanades meistrites pahameelt ning nad kaebasid Tallinna raele, et Ackermann käituvat, nagu oleks ta kuulus antiikskulptor Pheidias Ateenast.

Niguliste muuseumis toimuval näitusel on võimalus Ackermanni ning tema kaastööliste kunsti tundma õppida. Näitusele on koondatud üle kuuekümne Eesti kirikutesse loodud skulptuuri. Tänu uudsele tehnikale saab näitusel vaadata ja uurida ka Ackermanni skulptuuride üllatavat sisestruktuuri ning sageli hilisemate värvikihtide alla mattunud polükroomiat. Näitus jääb avatuks 2. maini tuleval aastal.

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)